Затверджую
Директор закладу
______Р.М. Манівчук
«31 » серпня 2023 р.
ОСВІТНЯ ПРОГРАМА
ЧОРНОТИСЯНСЬКОГО ЗАКЛАДУ ЗАГАЛЬНОЇ
СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ І-ІІІ СТУПЕНІВ
ЯСІНЯНСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ
РАХІВСЬКОГО РАЙОНУ
ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
НА 2023-2024 НАВЧАЛЬНИЙ РІК
Погоджено
на засіданні педагогічної ради
(протокол № 1 від 31.08.2023 року)
Голова педагогічної ради
__________Роман МАНІВЧУК
Розділ 1. Призначення школи та засоби його реалізації
Чорнотисянський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області створений за № 200 від 18 січня 2021 року , знаходиться у комунальній власності, є юридичною особою, має печатку, штамп, ідентифікаційний номер 26326325.
Навчальний заклад у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України "Про освіту", "Про загальну середню освіту", Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року (схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.12.2016 №988-р) «Про внесення змін до деяких законів України в сфері освіти щодо врегулювання окремих питань освітньої діяльності в умовах воєнного стану» (№7325 від 28.04.2022 р.), державних освітніх стандартів, зразків освітніх навчальних програм, курсів і дисциплін, іншими законодавчими актами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерством освіти і науки України, інших центральних органів виконавчої влади, рішеннями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, Положенням про загальноосвітній навчальний заклад, іншими нормативно-правовими актами, Статутом закладу освіти.
Освітня програма закладу загальної середньої освіти є наскрізною, охоплює освіту на І (початкова освіта), ІІ (базова середня освіта) та ІІІ (профільна середня освіта) ступенях навчання.
Головною метою навчального закладу є різнобічний розвиток, виховання і соціалізація особистості, яка усвідомлює себе громадянином України, здатна до життя в суспільстві та цивілізованої взаємодії з природою, має прагнення до самовдосконалення і навчання впродовж життя, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, трудової діяльності та громадянської активності. Досягнення цієї мети забезпечується шляхом формування ключових компетентностей, необхідних кожній сучасній людині для успішної життєдіяльності. Спільними для всіх компетентностей є такі вміння: вміння висловлювати власну думку усно і письмово, здатність логічно обгрунтовувати позицію, вміння приймати рішення, розв'язувати проблеми.
Головними завданнями закладу є:
- формування ключових компетентностей, необхідних кожній сучасній людині для успішної життєдіяльності;
- виховання патріотизму, поваги до державної мови та державних символів України, дбайливого ставлення до національних, історичних, культурних цінностей, нематеріальної культурної спадщини українського народу, усвідомленого обов’язку захищати у разі потреби суверенітет і територіальну цілісність України;
- виконання вимог Державних стандартів початкової і базової середньої освіти;
- виявлення та розвиток здібностей та обдарувань особистості, досягнення результатів навчання, прогресу в розвитку, зокрема формування і застосування компетентностей, визначених державними стандартами;
- створення безпечного освітнього середовища з урахуванням вікових особливостей, фізичного, психічного та інтелектуального розвитку дітей, їхніх особливих освітніх потреб;
- формування поваги до гідності, прав, свобод, законних інтересів людини і громадянина; нетерпимості до приниження честі та гідності людини, фізичного або психологічного насильства (булінг (цькування)), а також до дискримінації за будь-якою ознакою;
- виховання і формування відповідальних та чесних громадян України, які здатні до свідомого суспільного вибору та спрямування своєї діяльності на користь іншим людям і суспільству;
- формування і розвиток громадянської культури та культури демократії, почуттів доброти, милосердя, толерантності, турботи, справедливості, шанобливого ставлення до сім’ї, відповідальності за свої дії;
- усвідомлення потреби в дотриманні Конституції та законів України,
академічної доброчесності, нетерпимості до їх порушення та проявів
корупції;
- формування культури та навичок здорового способу життя, екологічної
культури і дбайливого ставлення до довкілля;
Навчальний заклад несе відповідальність перед особою, суспільством і державою за безпечні умови освітньої діяльності; дотримання державних стандартів освіти.
У відповідності до чинного законодавства загальноосвітній навчальний заклад здійснює освітній процес відповідно до рівнів загальноосвітніх програм трьох ступенів освіти:
I ступінь - початкова загальна освіта, тривалістю 4 роки:
Метою початкової освіти є всебічний розвиток дитини, її талантів, здібностей, компетентностей та наскрізних умінь відповідно до вікових та індивідуальних психофізіологічних особливостей і потреб, формування цінностей та розвиток самостійності, творчості, допитливості, що забезпечують її готовність до життя в демократичному й інформаційному суспільстві, продовження навчання в основній школі. Початкова освіта передбачає поділ на два цикли – 1–2 класи і 3–4 класи, що враховують вікові особливості розвитку та потреби дітей і дають можливість забезпечити подолання розбіжностей у їхніх досягненнях, зумовлених готовністю до здобуття освіти.
Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної
середньої освіти (нова українська школа) на період до 2029 року;
Державного стандарту початкової освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №87 (із змінами, внесеними згідно з постановами Кабінету Міністрів України № 688 від 24.07.2019 року, №898 від 30.09.2020 року).
II ступінь - базова середня освіта, тривалістю 5 років:
5-А, 5-Б, 6-А, 6-Б, 6-В класи (адаптаційний цикл базової середньої освіти).
Мета базової школи ІІ ступеня (5-6 клас)- зберігаючи наступність із початковою школою забезпечуємо подальше становлення особистості дитини, її фізичний, інтелектуальний, соціальний розвиток; формуємо здатність до творчого самовираження, критичного мислення, виховуємо ціннісне ставлення до держави, рідного краю, української культури, пошанування своєї гідності та інших людей, збереження здоров’я.
Мета базової школи ІІ ступеня (7-9 класи) визначає зміст та організацію освітнього процесу, забезпечення умов для інтелектуального, соціального, морального, фізичного розвитку і саморозвитку здобувачів освіти. Заклад активно використовує педагогіку партнерства (співробітництва), що ґрунтується на принципах гуманізму й творчого підходу до розвитку особистості, рівного доступу до освіти, створення умов для соцільно-психологічного захисту учасників освітнього процесу. Це завдання реалізовується у спільній діяльності учителя й учнів, учителя й батьків, що передбачає взаєморозуміння, єдність інтересів і прагнень. Наказ МОН України від 20.04.2018 року №405 «Про затвердження Типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня (таблиця 1)
Лист Міністерства освіти і науки України від 31.08.2023 р. №1/13094-23 «Про організацію навчання осіб з особливими освітніми потребами у закладах загальної середньої освіти у 2023-2024 навчальному році.
III ступінь - середня (повна) загальна освіта (профільна), тривалістю 2 роки.
10-А, 10-Б, 11-А, 11-Б класи
Профільну середню освіту здобувають особи, які завершили базову середню освіту. Наказ МОН України від 20.04.2018 року №408 «Про затвердження Типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня (таблиця 2, 3).
Призначення кожного ступеня навчання визначається Типовим положенням про загальноосвітній навчальний заклад та окреслено у відповідних освітніх програмах.
Основними засобами досягнення мети, виконання завдань та змісту загальноосвітніх програм, а також уведення в навчальний план предметів і курсів, реалізації призначення закладу є засвоєння учнями обов'язкового мінімуму, що сприяють загальнокультурному розвитку особистості та формують гуманістичний світогляд .
Освітня програма, реалізована в закладі , спрямована на:
- засвоєння учнями обов′язкового мінімуму змісту загальноосвітніх програм;
- виховання працьовитості, любові до природи;
- розвиток в учнів національної самосвідомості;
- формування потреби учнів до самоосвіти, саморозвитку, самовдосконалення.
У навчальному закладі створені та функціонують предметні методичні об’єднання, творчі групи, психологічна та соціальна служба.
Заклад допомагатиме батькам здобувати спеціальні знання про стадії розвитку дитини, ефективні способи виховання сильних сторін характеру і чеснот залежно від її індивідуальних особливостей.
Здобуття загальної середньої освіти у закладі відповідно до статті 9 Закону України «Про освіту» організовується за такими формами:
- інституційна – очна (денна);
- індивідуальна.
Розділ 2. Опис "моделі" випускника закладу
Сучасний світ складний. Дитині недостатньо дати лише знання, а важливо навчити користуватися ними. Знання та вміння, взаємоповязані з ціннісними орієнтирами учня, формують його життєві компетентності, які потрібні для успішної самореалізації у житті. Місія нової української школи – допомогти розкрити та розвинути здібності, таланти і можливості кожної дитини на основі партнерства між учителем, учнем і батьками.
Випускник початкових класів має знання, уміння та навички, передбачені стандартом початкової освіти. Він упевнений у собі, старанний, працелюбний. Вміє слухати, критично мислити і має почуття самоконтролю, навички навчальної діяльності, культуру поведінки і мови, основи особистої гігієни і здорового способу життя.
Випускник базової основної школи володіє певними якостями і вміннями на рівні вимог державних освітніх стандартів, успішно засвоює загальноосвітні програми з усіх предметів шкільного навчального плану, володіє основами комп’ютерної грамотності, знає свої громадянські права, оцінює свою діяльність з погляду моральності та етичних цінностей, дотримується правил культури поведінки і спілкування, веде здоровий спосіб життя.
Випускник старших класів має міцні знання на рівні вимог державних освітніх стандартів, що забезпечує вступ до закладу вищої професійної освіти та подальше успішне навчання; володіє культурою грамотності, інтелектуальної діяльності, дотримується правил культури поведінки і спілкування, має почуття соціальної відповідальності, володіє способами отримання інформації, прагне духовного і соціального добробуту, веде здоровий спосіб життя.
Випускник нашого закладу – особистість:
- освічена;
- морально-свідома, духовно зріла;
- культурна, готова до самовдосконалення;
- творча, комунікативна;
- патріот своєї держави.
Освітній процес спрямований на формування у випускника ключових компетентностей необхідних для успішної життєдіяльності:
- вільне володіння державною мовою;
- здатність спілкуватися рідною та іноземними мовами;
- математична компетентність;
- компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій;
- інноваційність;
- екологічна компетентність;
- інформаційно-комунікаційна компетентність;
- навчання впродовж життя;
- громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, з усвідомленням рівних прав і можливостей;
- культурна компетентність;
- підприємливість та фінансова грамотність;
- готовність до вибору професії відповідно до своїх здібностей та можливостей, потреб ринку праці.
Усі перелічені компетентності однаково важливі й взаємопов’язані. Кожну з них діти набувають під час вивчення різних предметів на всіх етапах освіти. Спільними для всіх компетентностей є такі вміння: читати і розуміти прочитане, висловлювати думку усно і письмово, критично мислити, здатність логічно обґрунтовувати позицію, виявляти ініціативу, творити, уміння вирішувати проблеми, оцінювати ризики та приймати рішення, конструктивно керувати емоціями, застосовувати емоційний інтелект, здатність співпрацювати в команді.
Розділ 3. Цілі та задачі освітнього процесу закладу
Враховуючи призначення і місце в освітньому просторі заклад працює над досягненням таких цілей та задач:
Освітні:
- забезпечити засвоєння здобувачами обов'язкового мінімуму змісту початкової, основної, середньої (повної) загальної освіти на рівні вимог державного освітнього стандарту;
- гарантувати наступність освітніх програм усіх рівнів;
- створити основу для адаптації учнів до життя в суспільстві, для усвідомленого вибору та наступного засвоєння професійних освітніх програм;
- формувати позитивну мотивацію учнів до навчальної діяльності;
- забезпечити соціально-педагогічні відносини, що зберігають фізичне, психічне та соціальне здоров'я учнів;
- впроваджувати інноваційні технології навчання.
Виховні:
- виховувати духовну культуру особистості та створювати умови для розвитку життєвих компетентностей.
Управлінські:
- управляти якістю освіти на основі новітніх технологій та освітнього моніторингу, вести контроль за якістю освіти.
Методично – кадрові:
- залучати педагогів до інноваційної діяльності;
- формувати нове педагогічне мислення;
- прагнення до постійного оновлення знань.
Розділ 4. Загальний обсяг навчального навантаження на відповідному рівні, його розподіл між освітніми галузями та навчальними роками
Загальний обсяг навчального навантаження для здобувачів освіти на 2023-20234 навчальний рік становить:
- для учнів 1-х класів школи складає 805 годин/навчальний рік;
- для учнів 2-х класів - 875 годин/навчальний рік;
- для учнів 3-х класів - 910 годин/навчальний рік;
- для учнів 4-х класів - 910 годин/навчальний рік;
- для учнів 5-х класів - 1085 годин/навчальний рік;
- для учнів 6-х класів - 1155 годин/навчальний рік;
- для учнів 7-х класів - 1172,5 годин/навчальний рік;
- для учнів 8-х класів - 1207,5 годин/навчальний рік,
- для учнів 9-х класів - 1260 годин/навчальний рік;
- для учнів 10-х класів - 1330 год/навчальний рік;
- для учнів 11-х класів - 1330 год/навчальний рік.
Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальному плані для учнів 1-х - 4-х класів (додаток 1), для 5-6-х (додаток 2), 7-9 класів (додаток 3), для 10-го і 11-го класів (додаток 4).
Перелік освітніх галузей для 1-2-х класів
Мовно-літературна, зокрема рідномовна освіта (українська мова та література) (МОВ), іншомовна освіта (англійська мова) (ІНО), математична (МАО), природнича (ПРО), технологічна (ТЕО), інформативна (ІФО), соціальна і здоров’язбережувальна (СЗО), громадянська та історична (ГІО), мистецька (МИО), фізкультурна (ФІО).
Перелік освітніх галузей для 3-4-х класів
Мовно-літературна, зокрема рідномовна освіта (українська мова та література) (МОВ), іншомовна освіта (англійська мова) (ІНО), математична (МАО), природнича (ПРО), технологічна (ТЕО), інформативна (ІФО), соціальна і здоров’язбережувальна (СЗО), громадянська та історична (ГІО), мистецька (МИО), фізкультурна (ФІО).
5-6 класи НУШ
- Мовно-літературна
- Математична
- Природнича
- Соціальна і здоров'язбережувальна
- Громадянська та історична
- Технологічна
- Інформатична
- Мистецька
- Фізична культура
Перелік освітніх галузей для школи ІІ ступеня
- Мови і літератури
- Суспільствознавство
- Мистецтво
- Математика
- Природознавство
- Технології
- Здоров’я і фізична культура
Перелік освітніх галузей для школи ІІІ ступеня
- Мови і літератури
- Суспільствознавство
- Естетична культура
- Математика
- Природознавство
- Технології
- Здоров’я і фізична культура
Навчальні плани ІІ та ІІІ ступенів передбачають реалізацію освітніх галузей Базового навчального плану Державного стандарту через окремі предмети. Вони охоплюють інваріантну складову, сформовану на державному рівні, яка є спільною для всіх закладів загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування і форм власності, та варіативну складову, що є шкільним компонентом і задовольняє освітні потреби учнів та їх батьків.
Повноцінність базової та повної загальної середньої освіти забезпечується реалізацією як інваріантної, так і варіативної складових, які в обов’язковому порядку фінансуються з бюджету. Освітня програма не включає освітні послуги, які надає школа за батьківські кошти.
Навчальні плани для 10-11 класів реалізуються через освітні галузі Базового навчального плану Державного стандарту через окремі предмети і курси за вибором. Вони містять усі предмети інваріантної складової, передбачені обраним варіантом навчальних планів, сформовану на державному рівні, яка є спільною для всіх закладів загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування і форм власності, та варіативну складову, яка відповідає переліку, затвердженому наказом директора закладу.
Години варіативної складової розподіляються на:
- індивідуальні заняття та консультації;
- на поглиблене вивчення предметів,
- введення курсів за вибором, факультативів.
Організація освітнього процесу заснована на досягненні очікуваних результатів, зазначених у типових освітніх програмах трьох ступенів навчання.
Розділ 6. Навчальний план та його обґрунтування
Основним документом, що регулює освітній процес у закладі, є робочий навчальний план, що складений на
основі Типових навчальних планів, розроблених та затверджених Міністерством освіти і науки України, із конкретизацією варіативної частини і визначенням профілю навчання. Зміст навчального плану є
механізмом реалізації змісту освіти та одним із засобів формування "моделі" випускника кожного ступеня навчання.
Основна школа забезпечує базову загальну середню освіту, що разом із початковою є фундаментом загальноосвітньої підготовки, формує в учнів готовність до вибору і реалізації шляхів подальшого
здобуття освіти. Зміст освіти на цьому ступені є єдиним для всіх учнів. У старшій школі навчання є профільним. При формуванні змісту допрофільної освіти та варіативної складової навчального
було максимально враховано освітні потреби учнів і батьків, що випливають з результатів анкетування, опитування, моніторингу навченості та природніх задатків здобувачів освіти.
Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальних планах відповідного рівня.
З метою виконання вимог Державних стандартів початкової, базової та повної загальної середньої освіти освітня програма на 2023/2024 навчальний рік складено відповідно до:
для 1-4 класів – за Типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти І ступеня, затвердженою наказом МОН України від 12.08.2022 №743 (додаток №1) , розробленою під керівництвом
О.Я. Савченко - Нова українська школа.
Освітні галузі |
Навчальні предмети |
1 -А клас |
1-Б клас |
2-А клас |
2 -Б клас |
3-А клас |
3 -Б клас |
4-А клас |
4 -Б клас |
Мовно – літературна |
Українська мова |
7+1 |
7+1 |
7+1 |
7+1 |
7 |
7 |
7 |
7 |
Іншомовна |
Іноземна мова (англійська мова) |
2 |
2 |
3
|
3
|
3
|
3
|
3 |
3 |
Математична |
Математика |
4 |
4 |
4 |
4 |
5 |
5 |
5 |
5 |
Громадянська та історична, соціальна та здоров'язбережувальна, природнича |
Я досліджую світ |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
Мистецька |
Мистецтво |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
Технологічна |
Дизайн і технології |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
Інформатична |
Інформатика |
- |
- |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
Фізкультурна |
Фізична культура |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
Усього |
|
20+3 |
20+3 |
22+3
|
22+3
|
22+3 |
22+3 |
22+3 |
22+3 |
Додаткові години для вивчення предметів освітніх галузей, проведення індивідуальних консультацій та групових занять Індивідуальні консультації та групові заняття |
1
- |
1
- |
1
- |
1
- |
1
1 |
1
1 |
1
1 |
1
1 |
|
Гранично допустиме тижневе / річне навантаження |
20 |
20 |
22 |
22 |
23 |
23 |
23 |
23 |
|
Сумарна кількість навчальних годин |
23 |
23 |
25 |
25 |
26 |
26 |
26 |
26 |
За рахунок годин варіативної частини навчального плану збільшено години на вивчення навчальних предметів : у 1- 2 класах - навчання грамоти – 1 година;
Для організації інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами у закладі створені умови для забезпечення безперешкодного доступу до будівель та приміщень закладу; забезпечення навчально-методичними і наочно- дидактичними посібниками та індивідуальними технічними засобами навчання; забезпечення відповідними педагогічними кадрами.
Освітній процес у 1-А, 1-Б, та 2-Б та 4-А класі з інклюзивним навчанням здійснюється відповідно Державного стандарту початкової освіти та Типової освітньої програми для закладів загальної середньої освіти, розробленої під керівництвом О. Савченко та затвердженою наказом МОН України від 12.08.2022 №743 (додаток №1)
Зберігаючи наступність із початковою школою у 5-6 -х класах заклад забезпечує подальше становлення особистості дитини, її фізичний, інтелектуальний, соціальний розвиток; формує здатність до творчого самовираження, критичного мислення, виховує ціннісне ставлення до держави, рідного краю, української культури, пошанування своєї гідності та інших людей, збереження здоров’я. Зміст програми дає можливість формування у здобувачів освіти таких ключових компетентностей:
1) вільне володіння державною мовою, що передбачає уміння усно і письмово висловлювати свої думки, почуття, чітко та аргументовано пояснювати факти, а також любов до читання, відчуття краси слова, усвідомлення ролі мови для ефективного спілкування та культурного самовираження, готовність вживати українську мову як рідну в різних життєвих ситуаціях;
2) здатність спілкуватися українською та англійською мовами, що передбачає активне використання української мови в різних комунікативних ситуаціях, зокрема в побуті, освітньому процесі, культурному житті громади; можливість розуміти прості висловлювання іноземною мовою, спілкуватися нею у відповідних ситуаціях, оволодіння навичками міжкультурного спілкування;
3) математична компетентність, що передбачає виявлення простих математичних залежностей в навколишньому світі, моделювання процесів та ситуацій із застосуванням математичних відношень та вимірювань, усвідомлення ролі математичних знань та вмінь в особистому і суспільному житті людини;
4) компетентності і технологій, що галузі природничих наук, техніки передбачають формування допитливості, прагнення шукати і пропонувати нові ідеї, самостійно чи в групі спостерігати та досліджувати, формулювати припущення і робити висновки на основі проведених дослідів, пізнавати себе і навколишній світ шляхом спостереження та дослідження;
5) інноваційність, що передбачає відкритість до нових ідей, ініціювання змін у близькому середовищі (клас, школа, громада тощо), формування знань, умінь, ставлень, що є основою компетентнісного підходу, забезпечують подальшу здатність успішно навчатися, відчувати себе частиною спільноти і брати участь у справах громади; 6) екологічна компетентність, що передбачає усвідомлення основи екологічного природокористування, дотримання правил природоохоронної поведінки, ощадного використання природних ресурсів, розуміння важливості збереження природи для сталого розвитку суспільства;
7) інформаційно-комунікаційна компетентність, що передбачає опанування основою цифрової грамотності для розвитку і спілкування, здатність безпечного та етичного використання засобів інформаційно-комунікаційної компетентності у навчанні та інших життєвих ситуаціях;
8) навчання упродовж життя, що передбачає опанування уміннями і навичками, необхідними для подальшого навчання, організацію власного навчального середовища, отримання нової інформації з метою застосування її для оцінювання навчальних потреб, визначення власних навчальних цілей та способів їх досягнення, навчання працювати самостійно і в групі;
Освітня галузь |
Навчальні предмети
|
5 -А |
5-Б |
6-А |
6-Б |
6-В |
Мовно- літературатурна |
Українська мова |
4 |
4 |
4 |
4 |
4 |
Українська література |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
Іноземна мова |
3.5 |
3.5 |
3.5 |
3.5 |
3.5 |
|
Зарубіжна література |
1.5 +0.5 |
1.5+0.5 |
1.5+0.5 |
1.5+0.5 |
1.5+0.5 |
|
Громадянська та історична |
Вступ до історії України та громадянської освіти |
1 |
1 |
- |
- |
- |
|
Історія України. Всесвітня історія |
- |
- |
2 |
2 |
2 |
Мистецька |
Музичне мистецтво |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
Образотворче мистецтво |
1 |
1
|
1
|
1 |
1 |
|
Математична |
Математика |
5 |
5 |
5 |
5 |
5 |
Природнича |
Інтегрований курс «Пізнаємо природу» |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
Географія |
- |
- |
2 |
2 |
2 |
|
Технологічна
|
Технології |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
Інформатична |
Інформатика |
1.5
|
1.5 |
1.5 |
1.5 |
1.5 |
Соціальна і здоровязбережувальна
|
Інтегрований курс «Здоровя,безпека та добробут» |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
Етика
|
0.5+0.5
|
0.5+0.5
|
0.5+0.5
|
0.5+0.5 |
0.5+05 |
|
Фізична культура |
Фізична культура |
3 |
3 |
3
|
3
|
3 |
РАЗОМ (без фізичної культури +фізична культура)
|
26 +3 |
26+3 |
29+3
|
29+3 |
29+3 |
|
Додаткові години на вивчення предметів освітніх галузей, курсів за вибором, проведення індивідуальних консультацій та групових занять
|
2
|
2
|
2
|
2 |
2 |
|
Курс за вибором «Українознавство» |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
Гранично допустиме навчальне навантаження |
28
|
28 |
31 |
31 |
31 |
|
Всього(без фізичної культури +фізична культура) |
28 +3 |
28+3 |
31+3 |
31+3 |
31+3 |
Предмет |
Модельна навчальна програма |
Українська мова |
«Українська мова 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори : Заболотний О.В.,Заболотний В.В.,Лавринчук В.П…. Наказ МОН України від 12.07.2021 №795 |
Українська література |
«Українська література 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори : Яценко Т.О, Качак Т.Б., Кизилова В.В.… Наказ МОН України від 12.07.2021 №795 |
Іноземна мова |
«Іноземна мова 5-9 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори : Редько Б.Г.,Шаленко О.П.,Сотникова О.І… Наказ МОН України від 12.07.2021 №795 |
Зарубіжна література |
«Зарубіжна література 5- 6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори :Ніколенко О.М., Ісаєва О.О.,Клименко Ж.В… Наказ МОН України від 12.07.2021 №795 |
Вступ до історії України та громадянської освіти |
« 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори : Яценко Т.О, Качак Т.Б., Кизилова В.В.… Наказ МОН України від 12.07.2021 №795 |
Музичне мистецтво |
«Мистецтво 5- 6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори :Л.Масол, О.Просіна… Наказ МОН України від 12.07.2021 №795 |
Образотворче мистецтво |
«Мистецтво 5- 6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори :Л.Масол, О.Просіна… Наказ МОН України від 12.07.2021 №795 |
Математика |
«Математика 5- 6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори : Мерзляк А.Г., Номіровський Д.А.,Пихтар М.П., Рубльов Б.В.Наказ МОН України від 12.07.2021 №795 |
Інтегрований курс «Пізнаємо природу» |
Пізнаємо природу 5- 6 класи (інтегрований курс)» для закладів загальної середньої освіти (автори :Шаламов Р.В., Григорович О.В., Фіцайло С.С. Наказ МОН України від 12.07.2021 №795 |
Технології |
«Технології 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори : Ходзицька І.Ю., Горобець О.В.,Медвідь О.Ю., Пасічна Т.С. наказ МОН України від 12.07.2021 №795 |
Інформатика |
«Інформатика 5 клас» для закладів загальної середньої освіти (автори :Ривкінд Й.Я.,Лисенко Т.І., Чернікова Л.А… Наказ МОН України від 12.07.2021 №795 |
Інтегрований курс «Здоров′я ,безпека та добробут» |
«Здоровя, безпека та добробут» (автори: Хитро З.М., Романенко О.А) |
Етика
|
«Етика 5-6 класи» (автори: Ашортія Є.Д, Бакка Т.В., Жаліба О.В.) |
Фізична культура |
«Фізична культура 5-6 класи». (автори: Педан О.С., Коломоєць Г.А., Боляк А.А, Ребрина А.А… |
для 7-9 класів – за Типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня, затвердженою наказом МОН України від 20.04.2018 №405 (таблиця №1);
Освітні галузі |
Навчальні предмети
|
7А |
7-Б |
8-А |
8-Б |
8-В |
9 -А |
9-Б |
Мови і літератури |
Українська мова |
2.5+0.5 |
2.5+0.5 |
2+1 |
2+1 |
2+1 |
2 + 1 |
2 + 1 |
Українська література |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2
|
2
|
|
Іноземна мова |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
Зарубіжна література |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
Суспільствознавство |
Історія України |
1 |
1 |
1.5 |
1.5 |
1.5 |
1.5+0.5 |
1.5+0.5 |
Всесвітня історія |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
Правознавство |
|
|
|
|
|
1 |
1 |
|
Мистецтво |
Музичне мистецтво |
1 |
1 |
- |
- |
- |
- |
- |
Образотворче мистецтво
|
1
|
1
|
-
|
-
|
-
|
-
|
-
|
|
Мистецтво |
|
|
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
|
Алгебра |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
Геометрія |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
Біологія |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
Географія |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
1.5+0.5 |
1.5+0.5 |
|
Фізика |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
3 |
3 |
|
Хімія |
1.5 |
1.5 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
Технології |
Трудове навчання |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
Інформатика |
1 |
1 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
Здоров´я і фізична культура |
Основи здоров’я |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
Фізична культура |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
РАЗОМ
|
28+3
|
28+3
|
28.5+3
|
28.5+3 |
28.5+3 |
30+3 |
30+3 |
|
Додатковий час на навчальні предмети, факультативи, індивідуальні заняття та консультації
|
2.5
|
2.5
|
3
|
3
|
3
|
3
|
3
|
|
1. Курс за вибором «Основи християнської етики» |
1 |
1 |
- |
- |
- |
- |
- |
|
2.Курс за вибором «Креслення» |
- |
- |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
3.Курс з вибором «Українознавство» |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
- |
- |
|
Гранично допустиме навчальне навантаження |
32 |
32 |
33 |
33 |
33 |
33 |
33 |
|
РАЗОМ |
30.5+3 |
30.5+3 |
31.5+3 |
31.5+3 |
31.5+3 |
33+3 |
33+3 |
Варіативна складова визначена з урахуванням особливості організації освітнього процесу та індивідуальних освітніх потреб учнів . Варіативна складова використана на запровадження курсів за вибором :
- «Основи християнської етики» – 7 класи;
- «Креслення» - 8,9 класи;
- «Українознавство»-7-8 класи.
Освітня програма профільної середньої освіти окреслює рекомендовані підходи до планування і організації єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обов′язкових результатів навчання, визначених Державним стандартом повної загальної середньої освіти і складений за Типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня, затвердженою наказом МОН України від 20.04.2018, №408 (таблиця №2);
Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальному плані
Навчальні предмети |
10-А Профільний предмет (українська мова і література) |
10-Б Профільний предмет (технології) |
Базові предмети |
27 |
27 |
Українська мова |
2+2 |
2 + 0.5 |
Українська література |
2+2 |
2 |
Зарубіжна література |
1 |
1 |
Іноземна мова |
2 |
2 |
Історія України |
1.5+ 0.5 |
1.5 |
Всесвітня Історія |
1 |
1 |
Громадянська освіта |
2 |
2 |
Математика(алгебра і початки аналізу та геометрія) |
3 + 1 |
3 + 1 |
Біологія і екологія |
2 |
2 |
Географія |
1.5 |
1.5 |
Фізика і астрономія |
3 |
3 |
Хімія |
1.5 +0.5 |
1.5 |
Фізична культура |
3 |
3 |
Захист Вітчизни |
1.5 |
1.5 |
Вибірково-обов'язкові предмети (Інформатика, Технології, Мистецтво) |
|
|
Технології |
1.5 |
1.5+4.5 |
Інформатика |
1.5 |
1.5 |
Додаткові години на профільні предмети, окремі базові предмети, спеціальні курси, факультативні курси та індивідуальні заняття |
8
|
8
|
Гранично допустиме навантаження |
33 |
33 |
Факультативи , курси за вибором |
2 |
2 |
Курс за вибором «Основи християнської етики» |
1 |
1 |
Вакансія |
1 |
1 |
УСЬОГО |
38 |
38 |
Навчальні предмети |
11-А Профільний предмет(фізика і астрономія) |
11-Б Профільний предмет (технології) |
Базові предмети |
26 |
26 |
Українська мова |
2 + 1 |
2 +1 |
Українська література |
2 |
2 |
Зарубіжна література |
1+1 |
1 |
Іноземна мова |
2 |
2 |
Історія України |
1.5 +0.5 |
1.5 +0.5 |
Всесвітня історія |
1 |
1 |
Математика(алгебра і початки аналізу та геометрія) |
3 +1 |
3 +1 |
Біологія і екологія |
2 +1 |
2 |
Географія |
1 |
1 |
Фізика і астрономія |
4+2 |
4 |
Хімія |
2 |
2 |
Фізична культура |
3 |
3 |
Захист Вітчизни |
1.5 |
1.5 |
Вибірково-обов'язкові предмети (Інформатика, Технології, Мистецтво) |
|
|
Технології |
1.5 |
1.5+4.5 |
Інформатика |
1.5 +0.5 |
1.5 |
Додаткові години на профільні предмети, окремі базові предмети, спеціальні курси, факультативні курси та індивідуальні заняття |
9
|
9
|
Гранично допустиме навантаження |
33 |
33 |
Курс за вибором «Основи християнської етики» |
1 |
1 |
Індивідуальні заняття із зарубіжної літератури |
- |
1 |
Вакансія |
1 |
- |
УСЬОГО |
38 |
38 |
Варіативна складова навчального плану старшої ланки реалізується через:
- курс за вибором «Основи християнської етики» ,
- індивідуальні заняття із зарубіжної літератури.
Вибірково - обов′язковими предметами визначені: «Інформатика», «Технології», що реалізуються на рівні стандарту.
Базові навчальні предмети, що становлять інваріантну складову змісту середньої освіти, є обов'язковими і вивчатимуться на рівні державного стандарту на всіх профілях. Профільні загальноосвітні предмети - це той цикл предметів, який реалізуватиме цілі, завдання і зміст кожного конкретного профілю. Профільно вивчатимуться такі цикли предметів, відповідно до профілів: фізичний – фізика і астрономія; технологічний – українська народна вишивка, філологічний - українська мова і література. Враховуючи кадрове, навчально-методичне та матеріально-технічне забезпечення, запити учнів 10-11 класів як вибірково-обов′язкові предмети здобувачі освіти вивчатимуть інформатику та технології. З метою врахування індивідуальних освітніх потреб та інтересів школярів, діагностування прогалин в знаннях учнів, організації роботи зі здібними та обдарованими учнями, підготовкою учнів до НМТ проводяться індивідуальні та групові заняття з різних дисциплін.
Відповідно до робочого навчального плану педагогічні працівники навчального закладу самостійно добирають програми, підручники, навчальні посібники, що мають гриф Міністерства освіти і науки України, а також науково-методичну літературу, дидактичні матеріали, форми, методи, засоби навчальної роботи, що мають забезпечувати виконання статутних завдань та здобуття освіти на рівні державних стандартів.
Розділ 5. Особливості організації освітнього процесу
Школа працює за п’ятиденним робочим тижнем.
Відповідно до Закону України ,,Про освіту” тривалість уроку в 2-4 класах встановлюється 40 хвилин, в 1 класах - 35 хвилин, в 5-11 – 45 хвилин. Тривалість перерв – 5, 10 хв.,20 хв.
Відповідно до Закону України ,,Про освіту” 2023- 2024 навчальний рік розпочинається 1 вересня 2023 року та закінчується не пізніше 1 липня 2024 року. Орієнтовна структура навчального року :
1 семестр – 01.09.2023 по 22.12.2023 року;
2 семестр – 08.01.2024 по 31.05.2024 року.
Впродовж навчального року проводяться канікули:
Осінні канікули з 30.10.2023 по 03.11.2023 р.
Зимові канікули з 25.12.2023 по 07.01.2024 р.
Весняні канікули з 25.03.2024 по 31.03.2024 р.
У 2023/2024 навчальному році в закладі 24 класи.
Крім різних форм обов’язкових навчальних занять, у закладі проводяться індивідуальні, групові, факультативні та інші позакласні заняття та заходи, що передбачені окремим розкладом і спрямовані на задоволення освітніх інтересів учнів та на розвиток їх творчих здібностей, нахилів і обдаровань.
Навчальна практика та навчальні екскурсії для учнів 1-8, 10 класів, згідно рішення педагогічної ради проводяться протягом навчального року.
Зарахування, відрахування та переведення здобувачів освіти здійснюється без конкурсу відповідно до території обслуговування, яка закріплена районною радою чи її виконавчим комітетом та у відповідності з Порядком зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 16.04.2018 року №367.
Поділ класів на групи при вивченні окремих предметів здійснюється відповідно до нормативів, затверджених наказами Міністерства освіти і науки України від 20.02.2002 № 128.
Розділ 6. Показники (вимірники) реалізації освітньої програми
На рівні закладу розроблена система показників (внутрішній моніторинг), що дозволяє судити про те, наскільки ефективно реалізується освітня програма, тобто наскільки реальний "продукт" діяльності закладу відповідає ідеальній "моделі" випускника. При цьому об′єктами, механізмами та термінами контролю є :
1) кадрове забезпечення освітньої діяльності (підвищення кваліфікації педагогічних працівників (форма проходження на вибір учителя) – не менше 150 годин протягом 5 років, атестація – 1 раз на 5 років, добровільна сертифікація – 1 раз на 3 роки, участь у різних методичних заходах, конференціях, вебінарах, семінарах, конкурсах, тренінгах, онлайн-курсах, дистанційне навчання – протягом року);
2) навчально-методичне забезпечення освітньої діяльності ;
3) матеріально-технічне забезпечення освітньої діяльності : шкільні кабінети, класні кімнати, спортзал, бібліотека, їдальня, наявність інтернету .
4) якість проведення навчальних занять (вивчення системи роботи педагогічних працівників – 1 раз на 5 років, тематичний контроль знань, класно-узагальнюючий контроль – за потребою);
моніторинг досягнення учнями результатів навчання (компетентностей) (вивчення рівня навчальних досягнень з предмета – 1 раз на 5 років, циклу предметів – за потребою, освітньої галузі – 1 раз на 5 років, різні види оцінювання, що відповідають «Загальним критеріям оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти», які є обов′язковою складовою навчальної програми з предмета - на кожному уроці), тематичне – в кінці кожної теми, семестрове – в кінці кожного семестру, річне – в кінці року, НМТ– в кінці навчального року для випускників 11-х класів, результати участі у предметних та творчих конкурсах різного рівня – протягом навчального року, участь у спортивних змаганнях – протягом навчального року, інтелектуальних випробовувань – протягом навчального року);
Завданнями внутрішньої системи забезпечення якості освіти закладу є: 1)оновлення нормативно-методичної бази забезпечення якості освіти та освітньої діяльності в школі;
2) постійний моніторинг змісту освіти;
3) спостереження за реалізацією освітнього процесу; моніторинг технологій навчання;
4) моніторинг ресурсного потенціалу школи;
5) моніторинг управління ресурсами та процесами;
6) спостереження за станом соціально-психологічного середовища школи;
7) контроль стану прозорості освітньої діяльності та оприлюднення інформації щодо її результатів;
розроблення рекомендацій щодо покращення якості освітньої діяльності та якості освіти, участь у стратегічному плануванні.
Затверджую
Директор закладу
______Р.М. Манівчук
«30 » серпня 2022 р.
ОСВІТНЯ ПРОГРАМА
ЧОРНОТИСЯНСЬКОГО ЗАКЛАДУ ЗАГАЛЬНОЇ
СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ І-ІІІ СТУПЕНІВ
ЯСІНЯНСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ
РАХІВСЬКОГО РАЙОНУ
ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
НА 2022-2023 НАВЧАЛЬНИЙ РІК
Погоджено
на засіданні педагогічної ради
(протокол № 1 від 30.08.2022 року)
Голова педагогічної ради
__________Роман МАНІВЧУК
Розділ 1. Призначення школи та засоби його реалізації
Чорнотисянський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області створений за № 200 від 18 січня 2021 року , знаходиться у комунальній власності, є юридичною особою, має печатку, штамп, ідентифікаційний номер 26326325.
Навчальний заклад у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України "Про освіту", "Про загальну середню освіту", іншими законодавчими актами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерством освіти і науки України, інших центральних органів виконавчої влади, рішеннями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, Положенням про загальноосвітній навчальний заклад, іншими нормативно-правовими актами, Статутом закладу освіти.
Освітня програма закладу загальної середньої освіти є наскрізною, охоплює освіту на І (початкова освіта), ІІ (базова середня освіта) та ІІІ (профільна середня освіта) ступенях навчання.
Головною метою навчального закладу є різнобічний розвиток, виховання і соціалізація особистості, яка усвідомлює себе громадянином України, здатна до життя в суспільстві та цивілізованої взаємодії з природою, має прагнення до самовдосконалення і навчання впродовж життя, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, трудової діяльності та громадянської активності. Досягнення цієї мети забезпечується шляхом формування ключових компетентностей, необхідних кожній сучасній людині для успішної життєдіяльності. Спільними для всіх компетентностей є такі вміння: вміння висловлювати власну думку усно і письмово, здатність логічно обгрунтовувати позицію, вміння приймати рішення, розв'язувати проблеми.
Головними завданнями навчального закладу є:
- забезпечення умов для якісного надання освітніх послуг шляхом тісної взаємодії в системі: здобувачів освіти – батьки – педагоги;
- виховання громадянина України;
- виховання шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної та рідної мови, національних цінностей українського народу та інших народів і націй;
- формування і розвиток соціально зрілої, творчої особистості з усвідомленою громадянською позицією, почуттям національної самосвідомості, особистості, підготовленої до професійного самовизначення;
- виховання в учнів поваги до Конституції України, державних символів України, прав і свобод людини і громадянина, почуття власної гідності, відповідальності перед законом за свої дії, свідомого ставлення до обов’язків людини і громадянина;
- розвиток особистості учня, його здібностей і обдаровань, наукового світогляду;
- виховання свідомого ставлення до свого здоров’я та здоров’я інших громадян як найвищої соціальної цінності, формування засад здорового способу життя, збереження і зміцнення фізичного та психічного здоров’я учнів;
- надання учням можливостей вибору профільного навчання.
Навчальний заклад несе відповідальність перед особою, суспільством і державою за:
- безпечні умови освітньої діяльності;
- дотримання державних стандартів освіти;
У відповідності до чинного законодавства загальноосвітній навчальний заклад здійснює освітній процес відповідно до рівнів загальноосвітніх програм трьох ступенів освіти:
I ступінь - початкова загальна освіта, тривалістю 4 роки:
Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної
середньої освіти (нова українська школа) на період до 2029 року;
Державного стандарту початкової освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №87 (із змінами, внесеними згідно з постановами Кабінету Міністрів України № 688 від 24.07.2019 року, №898 від 30.09.2020 року).
II ступінь - базова середня освіта, тривалістю 5 років:
5-А, 5-Б, 5-В класи (адаптаційний цикл базової середньої освіти).
6-А, 6-Б, 7-А, 7-Б, 7-В, 8-А, 8-Б, 9-А, 9-Б класи
Наказу МОН України від 20.04.2018 року №405 «Про затвердження Типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня (таблиця 1)
Листа Міністерства освіти і науки України від «Щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами у закладах загальної середньої освіти у 2022-2023 навчальному році.
III ступінь - середня (повна) загальна освіта (профільна), тривалістю 3 роки.
10-А, 10-Б, 11-А, 11-Б класи
Наказу МОН України від 20.04.2018 року №408 «Про затвердження Типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня (таблиця 2, 3).
Призначення кожного ступеня навчання визначається Типовим положенням про загальноосвітній навчальний заклад та окреслено у відповідних освітніх програмах.
Основними засобами досягнення мети, виконання завдань та змісту загальноосвітніх програм, а також уведення в навчальний план предметів і курсів, реалізації призначення закладу є засвоєння учнями обов'язкового мінімуму що сприяють загальнокультурному розвитку особистості та формують гуманістичний світогляд .
Освітня програма, реалізована в закладі , спрямована на:
- засвоєння учнями обов′язкового мінімуму змісту загальноосвітніх програм;
- виховання працьовитості, любові до природи;
- розвиток в учнів національної самосвідомості;
- формування потреби учнів до самоосвіти, саморозвитку, самовдосконалення.
У навчальному закладі створені та функціонують предметні методичні об’єднання, творчі групи, психологічна та соціальна служба.
Заклад допомагатиме батькам здобувати спеціальні знання про стадії розвитку дитини, ефективні способи виховання сильних сторін характеру і чеснот залежно від її індивідуальних особливостей.
Розділ 2. Опис "моделі" випускника закладу
Сучасний світ складний. Дитині недостатньо дати лише знання, а важливо навчити користуватися ними. Знання та вміння, взаємоповязані з ціннісними орієнтирами учня, формують його життєві компетентності, які потрібні для успішної самореалізації у житті. Місія нової української школи – допомогти розкрити та розвинути здібності, таланти і можливості кожної дитини на основі партнерства між учителем, учнем і батьками.
Випускник початкових класів має знання, уміння та навички, передбачені стандартом початкової освіти. Він упевнений у собі, старанний, працелюбний. Вміє слухати, критично мислити і має почуття самоконтролю, навички навчальної діяльності, культуру поведінки і мови, основи особистої гігієни і здорового способу життя.
Випускник базової основної школи володіє певними якостями і вміннями на рівні вимог державних освітніх стандартів, успішно засвоює загальноосвітні програми з усіх предметів шкільного навчального плану, володіє основами компютерної грамотності, знає свої громадянські права, оцінює свою діяльність з погляду моральності та етичних цінностей, дотримується правил культури поведінки і спілкування, веде здоровий спосіб життя.
Випускник старших класів має міцні знання на рівні вимог державних освітніх стандартів, що забезпечує вступ до закладу вищої професійної освіти та подальше успішне навчання; володіє культурою грамотності, інтелектуальної діяльності, дотримується правил культури поведінки і спілкування, має почуття соціальної відповідальності, володіє способами отримання інформації, прагне духовного і соціального добробуту, веде здоровий спосіб життя.
Випускник нашого закладу – особистість:
- освічена;
- морально-свідома, духовно зріла;
- культурна, готова до самовдосконалення;
- творча, комунікативна;
- патріот своєї держави.
Освітній процес спрямований на формування у випускника ключових компетентностей необхідних для успішної життєдіяльності:
· вільне володіння державною мовою;
· здатність спілкуватися рідною та іноземними мовами;
· математична компетентність;
· компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій;
· інноваційність;
· екологічна компетентність;
· інформаційно-комунікаційна компетентність;
· навчання впродовж життя;
· громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, з усвідомленням рівних прав і можливостей;
· культурна компетентність;
· підприємливість та фінансова грамотність;
· готовність до вибору професії відповідно до своїх здібностей та можливостей, потреб ринку праці.
Усі перелічені компетентності однаково важливі й взаємопов’язані. Кожну з них діти набувають під час вивчення різних предметів на всіх етапах освіти. Спільними для всіх компетентностей є такі вміння: читати і розуміти прочитане, висловлювати думку усно і письмово, критично мислити, здатність логічно обґрунтовувати позицію, виявляти ініціативу, творити, уміння вирішувати проблеми, оцінювати ризики та приймати рішення, конструктивно керувати емоціями, застосовувати емоційний інтелект, здатність співпрацювати в команді.
Розділ 3. Цілі та задачі освітнього процесу закладу
Враховуючи призначення і місце в освітньому просторі заклад працює над досягненням таких цілей та задач:
Освітні:
· забезпечити засвоєння здобувачами обов'язкового мінімуму змісту початкової, основної, середньої (повної) загальної освіти на рівні вимог державного освітнього стандарту;
· гарантувати наступність освітніх програм усіх рівнів;
· створити основу для адаптації учнів до життя в суспільстві, для усвідомленого вибору та наступного засвоєння професійних освітніх програм;
· формувати позитивну мотивацію учнів до навчальної діяльності;
· забезпечити соціально-педагогічні відносини, що зберігають фізичне, психічне та соціальне здоров'я учнів;
· впроваджувати інноваційні технології навчання.
Виховні:
- виховувати духовну культуру особистості та створювати умови для розвитку життєвих компетентностей.
Управлінські:
- управляти якістю освіти на основі новітніх технологій та освітнього моніторингу, вести контроль за якістю освіти.
Методично – кадрові:
- залучати педагогів до інноваційної діяльності;
- формувати нове педагогічне мислення;
- прагнення до постійного оновлення знань.
Розділ 4. Загальний обсяг навчального навантаження на відповідному рівні, його розподіл між освітніми галузями та навчальними роками
Загальний обсяг навчального навантаження для здобувачів освіти на 2022-2023 навчальний рік становить:
- для учнів 1-х класів школи складає 805 годин/навчальний рік;
- для учнів 2-х класів - 875 годин/навчальний рік;
- для учнів 3-х класів - 910 годин/навчальний рік;
- для учнів 4-х класів - 910 годин/навчальний рік;
- для учнів 5-х класів - 1085 годин/навчальний рік;
- для учнів 6-х класів - 1155 годин/навчальний рік;
- для учнів 7-х класів - 1172,5 годин/навчальний рік;
- для учнів 8-х класів - 1207,5 годин/навчальний рік,
- для учнів 9-х класів - 1260 годин/навчальний рік;
- для учнів 10-х класів - 1330 год/навчальний рік;
- для учнів 11-х класів - 1330 год/навчальний рік.
Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальному плані для учнів 1-х - 4-х класів (додаток 1), для 5-х (додаток 2), 6-9 класів (додаток 3), для 10-го і 11-го класів (додаток 4).
Перелік освітніх галузей для 1-2-х класів
Мовно-літературна, зокрема рідномовна освіта (українська мова та література) (МОВ), іншомовна освіта (англійська мова) (ІНО), математична (МАО), природнича (ПРО), технологічна (ТЕО), інформативна (ІФО), соціальна і здоров’язбережувальна (СЗО), громадянська та історична (ГІО), мистецька (МИО), фізкультурна (ФІО).
Перелік освітніх галузей для 3-4-х класів
Мовно-літературна, зокрема рідномовна освіта (українська мова та література) (МОВ), іншомовна освіта (англійська мова) (ІНО), математична (МАО), природнича (ПРО), технологічна (ТЕО), інформативна (ІФО), соціальна і здоров’язбережувальна (СЗО), громадянська та історична (ГІО), мистецька (МИО), фізкультурна (ФІО).
5 клас НУШ
- Мовно-літературна
- Математична
- Природнича
- Соціальна і здоров'язбережувальна
- Громадянська та історична
- Технологічна
- Інформатична
- Мистецька
- Фізична культура
Перелік освітніх галузей для школи ІІ ступеня
- Мови і літератури
- Суспільствознавство
- Мистецтво
- Математика
- Природознавство
- Технології
- Здоров’я і фізична культура
Перелік освітніх галузей для школи ІІІ ступеня
- Мови і літератури
- Суспільствознавство
- Естетична культура
- Математика
- Природознавство
- Технології
- Здоров’я і фізична культура
Навчальні плани ІІ та ІІІ ступенів передбачають реалізацію освітніх галузей Базового навчального плану Державного стандарту через окремі предмети. Вони охоплюють інваріантну складову, сформовану на державному рівні, яка є спільною для всіх закладів загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування і форм власності, та варіативну складову, що є шкільним компонентом і задовольняє освітні потреби учнів та їх батьків.
Повноцінність базової та повної загальної середньої освіти забезпечується реалізацією як інваріантної, так і варіативної складових, які в обов’язковому порядку фінансуються з бюджету. Освітня програма не включає освітні послуги, які надає школа за батьківські кошти.
Навчальні плани для 10-11 класів реалізуються через освітні галузі Базового навчального плану Державного стандарту через окремі предмети і курси за вибором. Вони містять усі предмети інваріантної складової, передбачені обраним варіантом навчальних планів, сформовану на державному рівні, яка є спільною для всіх закладів загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування і форм власності, та варіативну складову, яка відповідає переліку, затвердженому наказом директора школи.
Години варіативної складової розподіляються на:
- на додаткові предмети;
- індивідуальні заняття та консультації;
- на поглиблене вивчення предметів,
- введення курсів за вибором, факультативів.
Організація освітнього процесу заснована на досягненні очікуваних результатів, зазначених у типових освітніх програмах трьох ступенів навчання.
Розділ 6. Навчальний план та його обґрунтування
Основним документом, що регулює освітній процес у закладі, є робочий навчальний план, що складений на
основі Типових навчальних планів, розроблених та затверджених Міністерством освіти і науки України, із конкретизацією варіативної частини і визначенням профілю навчання. Зміст навчального плану є
механізмом реалізації змісту освіти та одним із засобів формування "моделі" випускника кожного ступеня навчання.
Основна школа забезпечує базову загальну середню освіту, що разом із початковою є фундаментом загальноосвітньої підготовки, формує в учнів готовність до вибору і реалізації шляхів подальшого
здобуття освіти. Зміст освіти на цьому ступені є єдиним для всіх учнів. У старшій школі навчання є профільним. При формуванні змісту допрофільної освіти та варіативної складової навчального
було максимально врахувано освітні потреби учнів і батьків, що випливають з результатів анкетування, опитування, моніторингу навченості та природніх задатків здобувачів освіти.
Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальних планах відповідного рівня.
З метою виконання вимог Державних стандартів початкової, базової та повної загальної середньої освіти освітня програма на 2022/2023 навчальний рік складено відповідно до:
для 1-4 класів – за Типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти І ступеня, затвердженою наказом МОН України від 12.08.2022 №743 (додаток №1) , розробленою під керівництвом
О.Я. Савченко - Нова українська школа.
Освітні галузі |
Навчальні предмети |
1 -А клас |
1-Б клас |
2-А клас |
2 -Б клас |
3-А клас |
3 -Б клас |
4-А клас |
4 -Б клас |
Мовно – літературна |
Українська мова |
7+1 |
7+1 |
7+1 |
7+1 |
7 |
7 |
7 |
7 |
Іншомовна |
Іноземна мова (англійська мова) |
2 |
2 |
3
|
3
|
3
|
3
|
3 |
3 |
Математична |
Математика |
4 |
4 |
4 |
4 |
5 |
5 |
5 |
5 |
Громадянська та історична, соціальна та здоров'язбережувальна, природнича |
Я досліджую світ |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
Мистецька |
Мистецтво |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
Технологічна |
Дизайн і технології |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
Інформатична |
Інформатика |
- |
- |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
Фізкультурна |
Фізична культура |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
Усього |
|
20+3 |
20+3 |
22+3
|
22+3
|
22+3 |
22+3 |
22+3 |
22+3 |
Додаткові години для вивчення предметів освітніх галузей, проведення індивідуальних консультацій та групових занять Індивідуальні консультації та групові заняття |
1
- |
1
- |
1
- |
1
- |
1
1 |
1
1 |
1
1 |
1
1 |
|
Гранично допустиме тижневе / річне навантаження |
20 |
20 |
22 |
22 |
23 |
23 |
23 |
23 |
|
Сумарна кількість навчальних годин |
23 |
23 |
25 |
25 |
26 |
26 |
26 |
26 |
За рахунок годин варіативної частини навчального плану збільшено години на вивчення навчальних предметів : у 1- 2 класах - навчання грамоти – 1 година;
Для організації інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами у закладі сворені умови для забезпечення безперешкодного доступу до будівель та приміщень закладу; забезпечення навчально-методичними і наочно- дидактичними посібниками та індивідуальними технічними засобами навчання; забезпечення відповідними педагогічними кадрами.
Освітній процес у 1-Б, та 3-А та 4-Б класі з інклюзивним навчанням здійснюється відповідно Державного стандарту початкової освіти та Типової освітньої програми для заладів загальної середньої освіти, розробленої під керівництвом О. Савченко та затвердженою наказом МОН України від 12.08.2022 №743 (додаток №1)
Зберігаючи наступність із початковою школою у 5-х класах заклад забезпечує подальше становлення особистості дитини, її фізичний, інтелектуальний, соціальний розвиток; формує здатність до творчого самовираження, критичного мислення, виховує ціннісне ставлення до держави, рідного краю, української культури, пошанування своєї гідності та інших людей, збереження здоров’я. Зміст програми дає можливість формування у здобувачів освіти таких ключових компетентностей:
1) вільне володіння державною мовою, що передбачає уміння усно і письмово висловлювати свої думки, почуття, чітко та аргументовано пояснювати факти, а також любов до читання, відчуття краси слова, усвідомлення ролі мови для ефективного спілкування та культурного самовираження, готовність вживати українську мову як рідну в різних життєвих ситуаціях;
2) здатність спілкуватися українською та англійською мовами, що передбачає активне використання української мови в різних комунікативних ситуаціях, зокрема в побуті, освітньому процесі, культурному житті громади; можливість розуміти прості висловлювання іноземною мовою, спілкуватися нею у відповідних ситуаціях, оволодіння навичками міжкультурного спілкування;
3) математична компетентність, що передбачає виявлення простих математичних залежностей в навколишньому світі, моделювання процесів та ситуацій із застосуванням математичних відношень та вимірювань, усвідомлення ролі математичних знань та вмінь в особистому і суспільному житті людини;
4)компетентності і технологій, що галузі природничих наук, техніки передбачають формування допитливості, прагнення шукати і пропонувати нові ідеї, самостійно чи в групі спостерігати та досліджувати, формулювати припущення і робити висновки на основі проведених дослідів, пізнавати себе і навколишній світ шляхом спостереження та дослідження;
5) інноваційність, що передбачає відкритість до нових ідей, ініціювання змін у близькому середовищі (клас, школа, громада тощо), формування знань, умінь, ставлень, що є основою компетентнісного підходу, забезпечують подальшу здатність успішно навчатися, відчувати себе частиною спільноти і брати участь у справах громади; 6) екологічна компетентність, що передбачає усвідомлення основи екологічного природокористування, дотримання правил природоохоронної поведінки, ощадного використання природних ресурсів, розуміння важливості збереження природи для сталого розвитку суспільства;
7) інформаційно-комунікаційна компетентність, що передбачає опанування основою цифрової грамотності для розвитку і спілкування, здатність безпечного та етичного використання засобів інформаційно-комунікаційної компетентності у навчанні та інших життєвих ситуаціях;
8) навчання упродовж життя, що передбачає опанування уміннями і навичками, необхідними для подальшого навчання, організацію власного навчального середовища, отримання нової інформації з метою застосування її для оцінювання навчальних потреб, визначення власних навчальних цілей та способів їх досягнення, навчання працювати самостійно і в групі;
Освітня галузь |
Навчальні предмети
|
5 -А |
5-Б |
5-В |
Мовно- літературатурна |
Українська мова |
4 |
4 |
4 |
Українська література |
2 |
2 |
2 |
|
Іноземна мова |
3.5+0.5 |
3.5+0.5 |
3.5+0.5 |
|
Зарубіжна література |
1.5 +0.5 |
1.5+0.5 |
1.5+0.5 |
|
Громадянська та історична |
Вступ до історії України та громадянської освіти |
1 |
1 |
1 |
Мистецька |
Музичне мистецтво |
1 |
1 |
1 |
Образотворче мистецтво |
1 |
1
|
1
|
|
Математична |
Математика |
5 |
5 |
5 |
Природнича |
Інтегрований курс «Пізнаємо природу» |
2 |
2 |
2 |
Технологічна
|
Технології |
2 |
2 |
2 |
Інформатична |
Інформатика |
1.5+0.5
|
1.5+0.5 |
1.5+0.5 |
Соціальна і здоровязбережувальна
|
Інтегрований курс «Здоровя,безпека та добробут» |
1 |
1 |
1 |
Етика
|
0.5+0.5
3 |
0.5+0.5
3 |
0.5+0.5
3
|
|
Фізична культура |
Фізична культура |
|||
РАЗОМ (без фізичної культури +фізична культура)
|
26 +3 |
26+3 |
26+3
|
|
Додаткові години на вивчення предметів освітніх галузей, курсів за вибором, проведення індивідуальних консультацій та групових занять
|
2
|
2
|
2
|
|
Гранично допустиме навчальне навантаження |
28
|
28 |
28 |
|
Всього(без фізичної культури +фізична культура) |
28 +3 |
28+3 |
28+3 |
Предмет |
Модельна навчальна програма |
Українська мова |
«Українська мова 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори : Заболотний О.В.,Заболотний В.В.,Лавринчук В.П…. Наказ МОН України від 12.07.2021 №795 |
Українська література |
«Українська література 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори : Яценко Т.О, Качак Т.Б., Кизилова В.В.… Наказ МОН України від 12.07.2021 №795 |
Іноземна мова |
«Іноземна мова 5-9 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори : Редько Б.Г.,Шаленко О.П.,Сотникова О.І… Наказ МОН України від 12.07.2021 №795 |
Зарубіжна література |
«Зарубіжна література 5- 6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори :Ніколенко О.М., Ісаєва О.О.,Клименко Ж.В… Наказ МОН України від 12.07.2021 №795 |
Вступ до історії України та громадянської освіти |
« 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори : Яценко Т.О, Качак Т.Б., Кизилова В.В.… Наказ МОН України від 12.07.2021 №795 |
Музичне мистецтво |
«Мистецтво 5- 6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори :Л.Масол, О.Просіна… Наказ МОН України від 12.07.2021 №795 |
Образотворче мистецтво |
«Мистецтво 5- 6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори :Л.Масол, О.Просіна… Наказ МОН України від 12.07.2021 №795 |
Математика |
«Математика 5- 6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори : Мерзляк А.Г., Номіровський Д.А.,Пихтар М.П., Рубльов Б.В.Наказ МОН України від 12.07.2021 №795 |
Інтегрований курс «Пізнаємо природу» |
Пізнаємо природу 5- 6 класи (інтегрований курс)» для закладів загальної середньої освіти (автори :Шаламов Р.В., Григорович О.В., Фіцайло С.С. Наказ МОН України від 12.07.2021 №795 |
Технології |
«Технології 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори : Ходзицька І.Ю., Горобець О.В.,Медвідь О.Ю., Пасічна Т.С. наказ МОН України від 12.07.2021 №795 |
Інформатика |
«Інформатика 5 клас» для закладів загальної середньої освіти (автори :Ривкінд Й.Я.,Лисенко Т.І., Чернікова Л.А… Наказ МОН України від 12.07.2021 №795 |
Інтегрований курс «Здоров′я ,безпека та добробут» |
«Здоровя, безпека та добробут» (автори: Хитро З.М., Романенко О.А) |
Етика
|
«Етика 5-6 класи» (автори: Ашортія Є.Д, Бакка Т.В., Жаліба О.В.) |
Фізична культура |
«Фізична культура 5-6 класи». (автори: Педан О.С., Коломоєць Г.А., Боляк А.А, Ребрина А.А… |
для 6-9 класів – за Типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня, затвердженою наказом МОН України від 20.04.2018 №405 (таблиця №1);
Освітні галузі |
Навчальні предмети
|
6-А |
6-Б |
7-А |
7-Б |
7-В |
8-А |
8-Б |
9 -А |
9-Б |
Мови і літератури |
Українська мова |
3.5+0.5 |
3.5+0.5 |
2.5 +0.5 |
2.5 +0.5 |
2.5 +0.5 |
2+1 |
2+1 |
2 + 1 |
2 + 1 |
Українська література |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2
|
2
|
|
Іноземна мова |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
Зарубіжна література |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
Суспільствознавство |
Історія України |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1.5+0.5 |
1.5+ 0.5 |
1.5+ 0.5 |
1.5 +0.5 |
Всесвітня історія |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
Правознавство |
|
|
|
|
|
|
|
1 |
1 |
|
Мистецтво |
Музичне мистецтво |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
- |
- |
- |
- |
Образотворче мистецтво Мистецтво |
1
- |
1
- |
1
- |
1
- |
1
- |
-
1 |
-
1 |
-
1 |
-
1 |
|
Математика |
Математика |
4+1 |
4+1 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Алгебра |
- |
- |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
Геометрія |
- |
- |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
Біологія |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
Географія |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
1.5+ 0.5 |
1.5+ 0.5 |
|
Фізика |
- |
- |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
3 |
3 |
|
Хімія |
- |
- |
1.5 |
1.5 |
1.5 |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
Технології |
Трудове навчання |
2 |
2 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
Інформатика |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
Здоров´я і фізична культура |
Основи здоров’я |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
Фізична культура |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
РАЗОМ
|
26.5+3 |
26.5+3 |
28+3
|
28+3
|
28+3
|
28.5+3
|
28.5 +3 |
30+3 |
30+3 |
|
Додатковий час на навчальні предмети, факультативи, індивідуальні заняття та консультації 1. Курс за вибором «Етика» |
3.5 1 |
3.5 1 |
2.5 - |
2.5 - |
2.5 - |
2.5 - |
3 - |
3 - |
3 - |
|
2. Курс за вибором «Основи християнської етики» |
- |
- |
- |
- |
- |
0.5 |
0.5 |
- |
- |
|
3.Курс за вибором «Креслення» |
- |
- |
- |
- |
- |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
4.Індивідуальні заняття та консультації з французької мови |
- |
- |
0.5 |
- |
0.5 |
- |
- |
- |
- |
|
6.Індивідуальні заняття та консультації із зарубіжної літератури |
- |
- |
0.5 |
1 |
0.5 |
- |
- |
- |
- |
|
7.Курс з вибором «Українознавство» |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
- |
- |
- |
- |
|
Гранично допустиме навчальне навантаження |
31 |
31 |
32 |
32 |
32 |
32 |
33 |
33 |
33 |
|
РАЗОМ |
30+3 |
30+3 |
30.5 +3 |
30.5 +3 |
30.5 +3 |
31.5 +3 |
31.5+3 |
33+3 |
33+3 |
Варіативна складова визначена з урахуванням особливості організації освітнього процесу та індивідуальних освітніх потреб учнів . Варіативна складова використана на запровадження курсів за вибором :
- «Основи християнської етики» – 8 класи;
- «Етика»- 6 класи ;
- «Креслення» - 8,9 класи;
- «Українознавство»
Освітня програма профільної середньої освіти окреслює рекомендовані підходи до планування і організації єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обов′язкових результатів навчання, визначених Державним стандартом повної загальної середньої освіти і складений за Типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня, затвердженою наказом МОН України від 20.04.2018, №408 (таблиця №2);
Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальному плані
Навчальні предмети |
10-А Профільний предмет(фізика і астрономія) |
10-Б Профільний предмет (технології) |
Базові предмети |
27 |
27 |
Українська мова |
2 + 1 |
2 + 0.5 |
Українська література |
2 |
2 |
Зарубіжна література |
1 |
1 |
Іноземна мова |
2 |
2 |
Історія України |
1.5+ 0.5 |
1.5 |
Всесвітня Історія |
1 |
1 |
Громадянська освіта |
2 |
2 |
Математика(алгебра і початки аналізу та геометрія) |
3 + 1 |
3 + 1 |
Біологія і екологія |
2 |
2 |
Географія |
1.5 |
1.5 |
Фізика і астрономія |
3+3 |
3 |
Хімія |
1.5 + 0.5 |
1.5 |
Фізична культура |
3 |
3 |
Захист Вітчизни |
1.5 |
1.5 |
Вибірково-обов'язкові предмети (Інформатика, Технології, Мистецтво) |
|
|
Технології |
1.5 |
1.5+4.5 |
Інформатика |
1.5 |
1.5 |
Додаткові години на профільні предмети, окремі базові предмети, спеціальні курси, факультативні курси та індивідуальні заняття |
8
|
8
|
Гранично допустиме навантаження |
33 |
33 |
Факультативи , курси за вибором |
|
|
Курс за вибором «Основи християнської етики» |
1 |
1 |
Індивідуальні заняття із зарубіжної літератури |
0.5 |
0.5 |
Індивідуальні заняття з хімії |
0.5 |
0.5 |
УСЬОГО |
38 |
38 |
Навчальні предмети |
11-А Профільний предмет (технології) |
11-Б Профільний предмет(фізика і астрономія) |
Базові предмети |
26 |
26 |
Українська мова |
2 +1 |
2 + 1 |
Українська література |
2 |
2 |
Зарубіжна література |
1 |
1+1 |
Іноземна мова |
2 |
2 |
Історія України |
1.5 +0.5 |
1.5 +0.5 |
Всесвітня історія |
1 |
1 |
Математика(алгебра і початки аналізу та геометрія) |
3 +1 |
3 +1 |
Біологія і екологія |
2 |
2 +1 |
Географія |
1 |
1 |
Фізика і астрономія |
4 |
4+2 |
Хімія |
2 |
2 |
Фізична культура |
3 |
3 |
Захист Вітчизни |
1.5 |
1.5 |
Вибірково-обов'язкові предмети (Інформатика, Технології, Мистецтво) |
|
|
Технології |
1.5+4.5 |
1.5 |
Інформатика |
1.5 |
1.5 +0.5 |
Додаткові години на профільні предмети, окремі базові предмети, спеціальні курси, факультативні курси та індивідуальні заняття |
9
|
9
|
Гранично допустиме навантаження |
33 |
33 |
Курс за вибором «Основи християнської етики» |
1 |
2 |
Індивідуальні заняття з французької мови |
1 |
- |
УСЬОГО |
38 |
38 |
Варіативна складова навчального плану старшої ланки реалізується через:
- курс за вибором «Основи християнської етики» ,
- індивідуальні заняття із зарубіжної літератури, французької мови, хімії.
Вибірково - обов′язковими предметами визначені: «Інформатика», «Технології», що реалізуються на рівні стандарту.
Базові навчальні предмети, що становлять інваріантну складову змісту середньої освіти, є обов'язковими і вивчатимуться на рівні державного стандарту на всіх профілях. Профільні загальноосвітні предмети - це той цикл предметів, який реалізуватиме цілі, завдання і зміст кожного конкретного профілю. Профільно вивчатимуться такі цикли предметів, відповідно до профілів: фізичний – фізика і астрономія; технологічний – українська народна вишивка . Враховуючи кадрове, навчально-методичне та матеріально-технічне забезпечення, запити учнів 10-11 класів як вибірково-обов′язкові предмети здобувачі освіти вивчатимуть інформатику та технології. З метою врахування індивідуальних освітніх потреб та інтересів школярів, діагностування прогалин в знаннях учнів, організації роботи зі здібними та обдарованими учнями, підготовкою учнів до ЗНО проводяться індивідуальні та групові заняття з різних дисциплін.
Відповідно до робочого навчального плану педагогічні працівники навчального закладу самостійно добирають програми, підручники, навчальні посібники, що мають гриф Міністерства освіти і науки України, а також науково-методичну літературу, дидактичні матеріали, форми, методи, засоби навчальної роботи, що мають забезпечувати виконання статутних завдань та здобуття освіти на рівні державних стандартів.
Розділ 5. Особливості організації освітнього процесу
Школа працює за п’ятиденним робочим тижнем.
Відповідно до Закону України ,,Про освіту” тривалість уроку в 2-4 класах встановлюється 40 хвилин, в 1 класах - 35 хвилин, в 5-11 – 45 хвилин. Тривалість перерв – 5, 10 хв.,20 хв.
Відповідно до Закону України ,,Про освіту” 2022- 2022 навчальний рік розпочинається 1 вересня 2022 року та закінчується не пізніше 1 липня 2022 року. Орієнтовна структура навчального року :
1 семестр – 01.09.2022 по 30.12.2022 року;
2 семестр – 16.01.2023 по 02.06.2023 року.
Впродовж навчального року проводяться канікули:
Осінні канікули з 24.10.2022 по 28.10.2022 р.
Зимові канікули з 31.12.2022 по 13.01.2023 р.
Весняні канікули з 27.03.2023 по 02.04.2023 р.
Орієнтовна дата проведення свята «Останній дзвоник»- 02.06.2023 року.
У 2022/2023 навчальному році в закладі 24 класи.
Освітній процес організовано відповідно до Законів України «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту», інших актів законодавства та освітньої програми закладу освіти з неухильним дотриманням протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у зв′язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID - 19), затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України 23.04.2021 року №4, вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 р. № 1236 (із змінами) «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом та Рекомендацій щодо організації роботи закладів загальної середньої освіти (лист МОН від 05.08.2020 №1/9-420 ).
Крім різних форм обов’язкових навчальних занять, у закладі проводяться індивідуальні, групові, факультативні та інші позакласні заняття та заходи, що передбачені окремим розкладом і спрямовані на задоволення освітніх інтересів учнів та на розвиток їх творчих здібностей, нахилів і обдаровань.
Згідно статті 12 р.ІІ Закону України ,,Про освіту” навчальний рік закінчується проведенням державної підсумкової атестації випускників початкової, основної та старшої школи, яка може здійснюватися в різних формах, визначених законодавством, зокрема у формі зовнішнього незалежного оцінювання.
Навчальна практика та навчальні екскурсії для учнів 1-8, 10 класів, згідно рішення педагогічної ради проводяться протягом навчального року.
Зарахування, відрахування та переведення здобувачів освіти здійснюється без конкурсу відповідно до території обслуговування, яка закріплена районною радою чи її виконавчим комітетом та у відповідності з Порядком зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 16.04.2018 року №367.
Поділ класів на групи при вивченні окремих предметів здійснюється відповідно до нормативів, затверджених наказами Міністерства освіти і науки України від 20.02.2002 № 128.
Розділ 6. Показники (вимірники) реалізації освітньої програми
На рівні закладу розроблена система показників (внутрішній моніторинг), що дозволяє судити про те, наскільки ефективно реалізується освітня програма, тобто наскільки реальний "продукт" діяльності закладу відповідає ідеальній "моделі" випускника. При цьому об′єктами, механізмами та термінами контролю є :
1) кадрове забезпечення освітньої діяльності (підвищення кваліфікації педагогічних працівників (форма проходження на вибір учителя) – не менше 150 годин протягом 5 років, атестація – 1 раз на 5 років, добровільна сертифікація – 1 раз на 3 роки, участь у різних методичних заходах, конференціях, вебінарах, семінарах, конкурсах, тренінгах, онлайн-курсах, дистанційне навчання – протягом року);
2) навчально-методичне забезпечення освітньої діяльності ;
3) матеріально-технічне забезпечення освітньої діяльності : шкільні кабінети, класні кімнати, спортзал, бібліотека, їдальня, наявність інтернету .
4) якість проведення навчальних занять (вивчення системи роботи педагогічних працівників – 1 раз на 5 років, тематичний контроль знань, класно-узагальнюючий контроль – за потребою);
5) моніторинг досягнення учнями результатів навчання (компетентностей) (вивчення рівня навчальних досягнень з предмета – 1 раз на 5 років, циклу предметів – за потребою, освітньої галузі – 1 раз на 5 років, різні види оцінювання, що відповідають «Загальним критеріям оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти», які є обов′язковою складовою навчальної програми з предмета - на кожному уроці), тематичне – в кінці кожної теми, семестрове – в кінці кожного семестру, річне – в кінці року, державна підсумкова атестація – в кінці навчального року, зовнішнє незалежне оцінювання – в кінці навчального року, результати участі у предметних та творчих конкурсах різного рівня – протягом навчального року, участь у спортивних змаганнях – протягом навчального року, інтелектуальних випробовувань – протягом навчального року);
6) продовження навчання (аналіз вступу у ВНЗ України та за її межами - 1 раз на рік).
Завданнями внутрішньої системи забезпечення якості освіти закладу є:
1)оновлення нормативно-методичної бази забезпечення якості освіти та освітньої діяльності в школі;
2) постійний моніторинг змісту освіти;
3) спостереження за реалізацією освітнього процесу;
4) моніторинг технологій навчання;
5) моніторинг ресурсного потенціалу школи;
6) моніторинг управління ресурсами та процесами;
7) спостереження за станом соціально-психологічного середовища школи;
8) контроль стану прозорості освітньої діяльності та оприлюднення інформації щодо її результатів;
9) розроблення рекомендацій щодо покращення якості освітньої діяльності та якості освіти, участь у стратегічному плануванні.
Затверджую
Директор закладу
______Р.М.Манівчук
«31 » серпня 2021 р.
ОСВІТНЯ ПРОГРАМА
ЧОРНОТИСЯНСЬКОГО ЗАКЛАДУ ЗАГАЛЬНОЇ
СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ І-ІІІ СТУПЕНІВ
ЯСІНЯНСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ
РАХІВСЬКОГО РАЙОНУ
ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
НА 2021-2022 НАВЧАЛЬНИЙ РІК
Погоджено
на засіданні педагогічної ради
(протокол № 1 від 31.08.2021 року)
Голова педагогічної ради
__________Р.М.Манівчук
Розділ 1. Призначення школи та засоби його реалізації
Чорнотисянський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Ясінянської селищної ради Рахівського району Закарпатської області створений за № 200 від 18 січня 2021 року , знаходиться у комунальній власності, є юридичною особою, має печатку, штамп, ідентифікаційний номер 26326325.
Навчальний заклад у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України "Про освіту", "Про загальну середню освіту", іншими законодавчими актами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерством освіти і науки України, інших центральних органів виконавчої влади, рішеннями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, Положенням про загальноосвітній навчальний заклад, іншими нормативно-правовими актами, Статутом школи.
Головною метою навчального закладу є різнобічний розвиток, виховання і соціалізація особистості, яка усвідомлює себе громадянином України, здатна до життя в суспільстві та цивілізованої взаємодії з природою, має прагнення до самовдосконалення і навчання впродовж життя, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, трудової діяльності та громадянської активності. Досягнення цієї мети забезпечується шляхом формування ключових компетентностей, необхідних кожній сучасній людині для успішної життєдіяльності. Спільними для всіх компетентностей є такі вміння: вміння висловлювати власну думку усно і письмово, здатність логічно обгрунтовувати позицію, вміння приймати рішення, розв'язувати проблеми.
Головними завданнями навчального закладу є:
- забезпечення умов для якісного надання освітніх послуг шляхом тісної взаємодії в системі: здобувачів освіти – батьки – педагоги;
- виховання громадянина України;
- виховання шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної та рідної мови, національних цінностей українського народу та інших народів і націй;
- формування і розвиток соціально зрілої, творчої особистості з усвідомленою громадянською позицією, почуттям національної самосвідомості, особистості, підготовленої до професійного самовизначення;
- виховання в учнів поваги до Конституції України, державних символів України, прав і свобод людини і громадянина, почуття власної гідності, відповідальності перед законом за свої дії, свідомого ставлення до обов’язків людини і громадянина;
- розвиток особистості учня, його здібностей і обдаровань, наукового світогляду;
- виховання свідомого ставлення до свого здоров’я та здоров’я інших громадян як найвищої соціальної цінності, формування засад здорового способу життя, збереження і зміцнення фізичного та психічного здоров’я учнів;
- надання учням можливостей вибору профільного навчання.
Навчальний заклад несе відповідальність перед особою, суспільством і державою за:
- безпечні умови освітньої діяльності;
- дотримання державних стандартів освіти;
У відповідності до чинного законодавства загальноосвітній навчальний заклад здійснює освітній процес відповідно до рівнів загальноосвітніх програм трьох ступенів освіти:
I ступінь - початкова загальна освіта, тривалістю 4 роки;
II ступінь - основна загальна освіта, тривалістю 5 років;
III ступінь - середня (повна) загальна освіта (профільна), тривалістю 3 роки.
Призначення кожного ступеня навчання визначається Типовим положенням про загальноосвітній навчальний заклад та окреслено у відповідних освітніх програмах.
Основними засобами досягнення мети, виконання завдань та змісту загальноосвітніх програм, а також уведення в навчальний план предметів і курсів, реалізації призначення школи є засвоєння учнями обов'язкового мінімуму що сприяють загальнокультурному розвитку особистості та формують гуманістичний світогляд .
Освітня програма, реалізована в закладі , спрямована на:
- засвоєння учнями обов′язкового мінімуму змісту загальноосвітніх програм;
- виховання працьовитості, любові до природи;
- розвиток в учнів національної самосвідомості;
- формування потреби учнів до самоосвіти, саморозвитку, самовдосконалення.
У навчальному закладі створені та функціонують предметні методичні об’єднання, творчі групи, психологічна та соціальна служба.
Школа допомагатиме батькам здобувати спеціальні знання про стадії розвитку дитини, ефективні способи виховання в дитині сильних сторін характеру і чеснот залежно від її індивідуальних особливостей.
Розділ 2. Опис "моделі" випускника школи
Сучасний світ складний. Дитині недостатньо дати лише знання, а важливо навчити користуватися ними. Знання та вміння, взаємоповязані з ціннісними орієнтирами учня, формують його життєві компетентності, які потрібні для успішної самореалізації у житті. Місія нової української школи – допомогти розкрити та розвинути здібності, таланти і можливості кожної дитини на основі партнерства між учителем, учнем і батьками.
Випускник початкових класів має знання, уміння та навички, передбачені стандартом початкової освіти. Він упевнений у собі, старанний, працелюбний. Вміє слухати, критично мислити і має почуття самоконтролю, навички навчальної діяльності, культуру поведінки і мови, основи особистої гігієни і здорового способу життя.
Випускник базової основної школи володіє певними якостями і вміннями на рівні вимог державних освітніх стандартів, успішно засвоює загальноосвітні програми з усіх предметів шкільного навчального плану, вуолодіє основами компютерної грамотності, знає свої громадянські права, оцінює свою діяльність з погляду моральності та етичних цінностей, дотримується правил культури поведінки і спілкування, веде здоровий спосіб життя.
Випускник старших класів має міцні знання на рівні вимог державних освітніх стандартів, що забезпечує вступ до закладу вищої професійної освіти та подальше успішне навчання; володіє культурою грамотності, інтелектуальної діяльності, дотримується правил культури поведінки і спілкування, має почуття соціальної відповідальності, володіє способами отримання інформації, прагне духовного і соціального добробуту, веде здоровий спосіб життя.
Випускник нашого закладу – особистість:
- освічена;
- морально-свідома, духовно зріла;
- культурна, готова до самовдосконалення;
- творча, комунікативна;
- патріот своєї держави.
Освітній процес спрямований на формування у випускника ключових компетентностей необхідних для успішної життєдіяльності:
· вільне володіння державною мовою;
· здатність спілкуватися рідною та іноземними мовами;
· математична компетентність;
· компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій;
· інноваційність;
· екологічна компетентність;
· інформаційно-комунікаційна компетентність;
· навчання впродовж життя;
· громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, з усвідомленням рівних прав і можливостей;
· культурна компетентність;
· підприємливість та фінансова грамотність;
· готовність до вибору професії відповідно до своїх здібностей та можливостей, потреб ринку праці.
Усі перелічені компетентності однаково важливі й взаємопов’язані. Кожну з них діти набувають під час вивчення різних предметів на всіх етапах освіти. Спільними для всіх компетентностей є такі вміння: читати і розуміти прочитане, висловлювати думку усно і письмово, критично мислити, здатність логічно обґрунтовувати позицію, виявляти ініціативу, творити, уміння вирішувати проблеми, оцінювати ризики та приймати рішення, конструктивно керувати емоціями, застосовувати емоційний інтелект, здатність співпрацювати в команді.
Розділ 3. Цілі та задачі освітнього процесу закладу
Враховуючи призначення і місце в освітньому просторі заклад працює над досягненням таких цілей та задач:
Освітні:
· забезпечити засвоєння здобувачами обов'язкового мінімуму змісту початкової, основної, середньої (повної) загальної освіти на рівні вимог державного освітнього стандарту;
· гарантувати наступність освітніх програм усіх рівнів;
· створити основу для адаптації учнів до життя в суспільстві, для усвідомленого вибору та наступного засвоєння професійних освітніх програм;
· формувати позитивну мотивацію учнів до навчальної діяльності;
· забезпечити соціально-педагогічні відносини, що зберігають фізичне, психічне та соціальне здоров'я учнів;
· впроваджувати інноваційні технології навчання.
Виховні:
- виховувати духовну культуру особистості та створювати умови для розвитку життєвих компетентностей.
Управлінські:
- управляти якістю освіти на основі новітніх технологій та освітнього моніторингу, вести контроль за якістю освіти.
Методично – кадрові:
- залучати педагогів до інноваційної діяльності;
- формувати нове педагогічне мислення;
- прагнення до постійного оновлення знань.
Розділ 4. Навчальний план та його обґрунтування
Основним документом, що регулює освітній процес у закладі, є робочий навчальний план, що складений на основі Типових навчальних планів, розроблених та затверджених Міністерством освіти і науки України, із конкретизацією варіативної частини і визначенням профілю навчання. Зміст навчального плану є механізмом реалізації змісту освіти та одним із засобів формування "моделі" випускника кожного ступеня навчання.
Основна школа забезпечує базову загальну середню освіту, що разом із початковою є фундаментом загальноосвітньої підготовки, формує в учнів готовність до вибору і реалізації шляхів подальшого здобуття освіти. Зміст освіти на цьому ступені є єдиним для всіх учнів. У старшій школі навчання є профільним. При формуванні змісту допрофільної освіти та варіативної складової навчального було максимально врахувано освітні потреби учнів і батьків, що випливають з результатів анкетування, опитування, моніторингу навченості та природніх задатків здобувачів освіти.
Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальних планах відповідного рівня.
З метою виконання вимог Державних стандартів початкової, базової та повної загальної середньої освіти освітня програма на 2021/2022 навчальний рік складено відповідно до:
для 1-4 класів – за Типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти І ступеня, затвердженою наказом МОН України від 21.03.2018 №268 (додаток №1) , розробленою під керівництвом О.Я. Савченко - Нова українська школа.
Освітні галузі |
Навчальні предмети |
1 клас |
2 клас |
3 клас |
4 клас |
Мовно – літературна |
Українська мова |
7+1 |
7+1 |
7 |
7 |
Іншомовна |
Іноземна мова (англійська мова) |
2 |
3
|
3
|
3 |
Математична |
Математика |
4 |
4 |
5 |
5 |
Громадянська та історична, соціальна та здоров'язбережувальна, природнича |
Я досліджую світ |
3 |
3 |
3 |
3 |
Мистецька |
Мистецтво |
2 |
2 |
2 |
2 |
Технологічна |
Дизайн і технології |
1 |
1 |
1 |
1 |
Інформатична |
Інформатика |
- |
1 |
1 |
1 |
Фізкультурна |
Фізична культура |
3 |
3 |
3 |
3 |
Усього |
|
20+3 |
22+3
|
22+3 |
22+3 |
Додаткові години для вивчення предметів освітніх галузей, проведення індивідуальних консультацій та групових занять Індивідуальні консультації та групові заняття |
-
- |
-
- |
-
1 |
-
1 |
|
Гранично допустиме тижневе / річне навантаження |
20 |
22 |
23 |
23 |
|
Сумарна кількість навчальних годин |
23 |
25 |
26 |
26 |
За рахунок годин варіативної частини навчального плану збільшено години на вивчення навчальних предметів : у 1- 2 класах - навчання грамоти – 1 година;
Для організації інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами у закладі сворені умови для забезпечення безперешкодного доступу до будівель та приміщень закладу; забезпечення навчально-методичними і наочно- дидактичними посібниками та індивідуальними технічними засобами навчання; забезпечення відповідними педагогічними кадрами.
Освітній процес у 2- А та 3-Б класі з інклюзивним навчанням здійснюється відповідно Державного стандарту початкової освіти та Типової освітньої програми для заладів загальної середньої освіти, розробленої під керівництвом О. Савченко та затвердженою наказом МОН України від 21.03.2018 року № 268 .
для 5-9 класів – за Типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня, затвердженою наказом МОН України від 20.04.2018 №405 (таблиця №1);
Освітні галузі |
Навчальні предмети
|
5-А |
5-Б |
6-А |
6-Б |
6-В |
7-А |
7-Б |
8-А |
8-Б |
9 -А |
9-Б |
Мови і літератури |
Українська мова |
3.5+0.5 |
3.5+0.5 |
3.5+0.5 |
3.5+0.5 |
3.5+0.5 |
2.5 +0.5 |
2.5 +0.5 |
2 |
2 |
2 + 1 |
2 + 1 |
Українська література |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2
|
2
|
|
Іноземна мова |
3+1 |
3+1 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
Зарубіжна література |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
Суспільствознавство |
Історія України |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1.5 |
1.5 |
1.5+ 0.5 |
1.5 +0.5 |
Всесвітня історія |
- |
- |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
Правознавство |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
1 |
|
Мистецтво |
Музичне мистецтво |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
- |
- |
- |
- |
Образотворче мистецтво Мистецтво |
1
- |
1
- |
1
- |
1
- |
1
- |
1
- |
1
- |
-
1 |
-
1 |
-
1 |
-
1 |
|
Математика |
Математика |
4+1 |
4+1 |
4+1 |
4+1 |
4+1 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Алгебра |
- |
- |
- |
- |
- |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
Геометрія |
- |
- |
- |
- |
- |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
Природознавство |
Природознавство |
2 |
2 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Біологія |
- |
- |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
Географія |
- |
- |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
1.5+ 0.5 |
1.5+ 0.5 |
|
Фізика |
- |
- |
- |
- |
- |
2 |
2 |
2 |
2 |
3 |
3 |
|
Хімія |
- |
- |
- |
- |
- |
1.5 |
1.5 |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
Технології |
Трудове навчання |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
Інформатика |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
2 |
2 |
2 |
2 |
|
Здоров´я і фізична культура |
Основи здоров’я |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
Фізична культура |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
3 |
|
РАЗОМ
|
23.5 +3 |
23.5 +3 |
26.5+3 |
26.5+3 |
26.5+3 |
28+3
|
28+3
|
28.5 +3 |
28.5 +3 |
30+3 |
30+3 |
|
Додатковий час на навчальні предмети, факультативи, індивідуальні заняття та консультації 1. Курс за вибором «Етика» |
3.5 1 |
3.5 1 |
3.5 1 |
3.5 1 |
3.5 1 |
2.5 - |
2.5 - |
3 - |
3 - |
3 - |
3 - |
|
2. Курс за вибором «Основи християнської етики» |
- |
- |
0.5 |
0.5 |
0.5 |
1 |
1 |
1 |
1 |
- |
- |
|
3.Курс за вибором «Креслення» |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
1 |
1 |
1 |
1 |
|
4. Курс за вибором «Технології ком′пютерної обробки інформації» |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
1 |
1 |
- |
- |
|
5.Індивідуальні заняття та консультації з французької мови |
- |
- |
0.5 |
- |
0.5 |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
6.Індивідуальні заняття та консультації із зарубіжної літератури |
- |
- |
- |
0.5 |
- |
0.5 |
0.5 |
- |
- |
- |
- |
|
7.Факультатив «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція» |
- |
- |
- |
- |
- |
0.5 |
0.5 |
- |
- |
- |
- |
|
Гранично допустиме навчальне навантаження |
28
|
28 |
31 |
31 |
31 |
32 |
32 |
33 |
33 |
33 |
33 |
|
РАЗОМ |
27 +3 |
27 +3 |
30+3 |
30+3 |
30+3 |
30.5 +3 |
30.5+3 |
31.5+3 |
31.5+3 |
33+3 |
33+3 |
Варіативна складова визначена з урахуванням особливості організації освітнього процесу та індивідуальних освітніх потреб учнів . Варіативна складова використана на запровадження курсів за вибором :
- «Основи християнської етики» – 6, 7, 8 класи;
- «Етика»- 5, 6 класи ;
- «Креслення» - 8,9 класи;
Упровадження факультативних курсів та групових занять:
Курс за вибором « Технології комп’ютерної обробки інформації».
Факультатив «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція»
Освітня програма профільної середньої освіти окреслює рекомендовані підходи до планування і організації єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обов′язкових результатів навчання, визначених Державним стандартом повної загальної середньої освіти і складений за Типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня, затвердженою наказом МОН України від 20.04.2018, №408 (таблиця №2);
Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальному плані
Навчальні предмети |
10-А Профільний предмет (технології) |
10-Б Профільний предмет(фізика і астрономія) |
Базові предмети |
27 |
27 |
Українська мова |
2 + 0.5 |
2 + 1 |
Українська література |
2 |
2 |
Зарубіжна література |
1 |
1 |
Іноземна мова |
2 |
2 |
Історія України |
1.5 |
1.5+ 0.5 |
Всесвітня Історія |
1 |
1 |
Громадянська освіта |
2 |
2 |
Математика(алгебра і початки аналізу та геометрія) |
3 + 1 |
3 + 1 |
Біологія і екологія |
2 |
2 |
Географія |
1.5 |
1.5 |
Фізика і астрономія |
3 |
3+3 |
Хімія |
1.5 |
1.5 + 0.5 |
Фізична культура |
3 |
3 |
Захист Вітчизни |
1.5 |
1.5 |
Вибірково-обов'язкові предмети (Інформатика, Технології, Мистецтво) |
|
|
Технології |
1.5+4.5 |
1.5 |
Інформатика |
1.5 |
1.5 |
Додаткові години на профільні предмети, окремі базові предмети, спеціальні курси, факультативні курси та індивідуальні заняття |
8
|
8
|
Гранично допустиме навантаження |
33 |
33 |
Факультативи , курси за вибором |
|
|
Курс за вибором «Основи християнської етики» |
0.5 |
0.5 |
Індивідуальні заняття з французької мови |
0.5 |
0.5 |
Індивідуальні заняття з хімії |
0.5 |
0.5 |
Курс за вибором «Основи будови колісної військової техніки» |
0.5 |
0.5 |
УСЬОГО |
38 |
38 |
Навчальні предмети |
11-А Профільний предмет (технології) |
11-Б Профільний предмет(фізика і астрономія) |
Базові предмети |
26 |
26 |
Українська мова |
2 +1 |
2 + 1 |
Українська література |
2 |
2 |
Зарубіжна література |
1 |
1+1 |
Іноземна мова |
2 |
2 |
Історія України |
1.5 +0.5 |
1.5 +0.5 |
Всесвітня історія |
1 |
1 |
Математика(алгебра і початки аналізу та геометрія) |
3 +1 |
3 +1 |
Біологія і екологія |
2 |
2 +1 |
Географія |
1 |
1 |
Фізика і астрономія |
4 |
4+2 |
Хімія |
2 |
2 |
Фізична культура |
3 |
3 |
Захист Вітчизни |
1.5 |
1.5 |
Вибірково-обов'язкові предмети (Інформатика, Технології, Мистецтво) |
|
|
Технології |
1.5+4.5 |
1.5 |
Інформатика |
1.5 |
1.5 +0.5 |
Додаткові години на профільні предмети, окремі базові предмети, спеціальні курси, факультативні курси та індивідуальні заняття |
9
|
9
|
Гранично допустиме навантаження |
33 |
33 |
Індивідуальні заняття з географії |
0.5 |
0.5 |
Курс за вибором «Основи християнської етики» |
0.5 |
0.5 |
Індивідуальні заняття з французької мови |
1 |
- |
Вакансія |
|
1 |
УСЬОГО |
38 |
38 |
Варіативна складова навчального плану старшої ланки реалізується через:
- курс за вибором «Основи християнської етики» ,
- індивідуальні заняття з географії, французької мови, хімії.
Вибірково - обов′язковими предметами визначені: «Інформатика», «Технології», що реалізуються на рівні стандарту.
Базові навчальні предмети, що становлять інваріантну складову змісту середньої освіти, є обов'язковими і вивчатимуться на рівні державного стандарту на всіх профілях. Профільні загальноосвітні предмети - це той цикл предметів, який реалізуватиме цілі, завдання і зміст кожного конкретного профілю. Профільно вивчатимуться такі цикли предметів, відповідно до профілів: фізичний – фізика і астрономія; технологічний – українська народна вишивка . Враховуючи кадрове, навчально-методичне та матеріально-технічне забезпечення, запити учнів 10-11 класів як вибірково-обовязкові предмети здобувачі освіти вивчатимуть інформатику та технології. З метою врахування індивідуальних освітніх потреб та інтересів школярів, діагностування прогалин в знаннях учнів, організації роботи зі здібними та обдарованими учнями, підготовкою учнів до ЗНО проводяться індивідуальні та групові заняття з різних дисциплін.
Відповідно до робочого навчального плану педагогічні працівники навчального закладу самостійно добирають програми, підручники, навчальні посібники, що мають гриф Міністерства освіти і науки України, а також науково-методичну літературу, дидактичні матеріали, форми, методи, засоби навчальної роботи, що мають забезпечувати виконання статутних завдань та здобуття освіти на рівні державних стандартів.
Розділ 5. Особливості організації освітнього процесу
Школа працює за п’ятиденним робочим тижнем.
Відповідно до Закону України ,,Про освіту” тривалість уроку в 2-4 класах встановлюється 40 хвилин, в 1 класах - 35 хвилин, в 5-11 – 45 хвилин. Тривалість перерв, під час яких не відбувається харчування школярів – 10 хв., під час яких учні харчуються – 20 хв.
Відповідно до Закону України ,,Про освіту” 2021- 2022 навчальний рік розпочинається 1 вересня 2021 року та закінчується не пізніше 1 липня 2022 року. Орієнтовна структура навчального року :
1 семестр – 01.09.2021 по 24.12.2021 року;
2 семестр – 10.01.2022 по 31.05.2022 року.
Впродовж навчального року проводяться канікули:
Осінні канікули з 25.10.2021 по 01.11.2021 р.
Зимові канікули з 26.012.2021 по 09.01.2022 р.
Весняні канікули з 29.03.2022 по 04.04.2022 р.
Орієнтовна дата проведення свята «Останній дзвоник»- 31.05.2022 року.
Мова навчання українська.
У 2021/2022 навчальному році в навчальному закладі 24 класи.
Освітній процес організовано відповідно до Законів України «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту», інших актів законодавства та освітньої програми закладу освіти з неухильним дотриманням протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у зв′язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID - 19), затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України 23.04.2021 року №4, вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 р. № 1236 (із змінами) «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом та Рекомендацій щодо організації роботи закладів загальної середньої освіти (лист МОН від 05.08.2020 №1/9-420 ).
Крім різних форм обов’язкових навчальних занять, у закладі проводяться індивідуальні, групові, факультативні та інші позакласні заняття та заходи, що передбачені окремим розкладом і спрямовані на задоволення освітніх інтересів учнів та на розвиток їх творчих здібностей, нахилів і обдаровань.
Згідно статті 12 р.ІІ Закону України ,,Про освіту” навчальний рік закінчується проведенням державної підсумкової атестації випускників початкової, основної та старшої школи, яка може здійснюватися в різних формах, визначених законодавством, зокрема у формі зовнішнього незалежного оцінювання.
Навчальна практика та навчальні екскурсії для учнів 1-8, 10 класів, згідно рішення педагогічної ради проводяться протягом навчального року.
Зарахування, відрахування та переведення здобувачів освіти здійснюється без конкурсу відповідно до території обслуговування, яка закріплена районною радою чи її виконавчим комітетом та у відповідності з Порядком зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 16.04.2018 року №367.
Поділ класів на групи при вивченні окремих предметів здійснюється відповідно до нормативів, затверджених наказами Міністерства освіти і науки України від 20.02.2002 № 128.
Розділ 6. Показники (вимірники) реалізації освітньої програми
На рівні закладу розроблена система показників (внутрішній моніторинг), що дозволяє судити про те, наскільки ефективно реалізується освітня програма, тобто наскільки реальний "продукт" діяльності школи відповідає ідеальній "моделі" випускника. При цьому обєктами, механізмами та термінами контролю є :
· кадрове забезпечення освітньої діяльності (підвищення кваліфікації педагогічних працівників (форма проходження на вибір учителя) – не менше 150 годин протягом 5 років, атестація – 1 раз на 5 років, добровільна сертифікація – 1 раз на 3 роки, участь у різних методичних заходах, конференціях, вебінарах, семінарах, конкурсах, тренінгах, онлайн-курсах, дистанційне навчання – протягом року);
· навчально-методичне забезпечення освітньої діяльності ;
· матеріально-технічне забезпечення освітньої діяльності : шкільні кабінети, класні кімнати, спортзал, бібліотека, їдальня, наявність інтернету .
· якість проведення навчальних занять (вивчення системи роботи педагогічних працівників – 1 раз на 5 років, тематичний контроль знань, класно-узагальнюючий контроль – за потребою);
· моніторинг досягнення учнями результатів навчання (компетентностей) (вивчення рівня навчальних досягнень з предмета – 1 раз на 5 років, циклу предметів – за потребою, освітньої галузі – 1 раз на 5 років, різні види оцінювання, що відповідають «Загальним критеріям оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти», які є обовязковою складовою навчальної програми з предмета - на кожному уроці), тематичне – в кінці кожної теми, семестрове – в кінці кожного семестру, річне – в кінці року, державна підсумкова атестація – в кінці навчального року, зовнішнє незалежне оцінювання – в кінці навчального року, результати участі у предметних та творчих конкурсах різного рівня – протягом навчального року, участь у спортивних змаганнях – протягом навчального року, інтелектуальних випробовуваннях – протягом навчального року);
· продовження навчання (аналіз вступу у ВНЗ України та за її межами - 1 раз на рік).
Завданнями внутрішньої системи забезпечення якості освіти школи є:
· оновлення нормативно-методичної бази забезпечення якості освіти та освітньої діяльності в школі;
· постійний моніторинг змісту освіти;
· спостереження за реалізацією освітнього процесу;
· моніторинг технологій навчання;
· моніторинг ресурсного потенціалу школи;
· моніторинг управління ресурсами та процесами;
· спостереження за станом соціально-психологічного середовища школи;
· контроль стану прозорості освітньої діяльності та оприлюднення інформації щодо її результатів;
· розроблення рекомендацій щодо покращення якості освітньої діяльності та якості освіти, участь у стратегічному плануванні.
Розділ 7. Програмно-методичне забезпечення освітньої програми
Реалізація змісту освіти у закладі та досягнення прогнозованого результату її роботи забезпечується програмно-методичним матеріалом, що відповідає Переліку навчальних програм для учнів закладів загальної середньої освіти І,ІІ,ІІІ ступенів, згідно листа Міністерства освіти і науки України від 09.08.2921 № 1/9 – 404 «Про перелік навчальної літератури та навчальних програм, рекомендованих Міністерством освіти і науки України для використання в освітньому процесу 2021-2022 навчальному році.
Затверджую
Директор школи
______Р.М.Манівчук
«31 » серпня 2020 р.
ОСВІТНЯ ПРОГРАМА
ЧОРНОТИСЯНСЬКОЇ ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОЇ
ШКОЛИ І-ІІІ СТУПЕНІВ
РАХІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ
ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
НА 2020-2021 НАВЧАЛЬНИЙ РІК
Погоджено
на засіданні педагогічної ради
(протокол № 1 від 31.08.2020 року)
Голова педагогічної ради
__________Р.М.Манівчук
Розділ 1. Призначення школи та засоби його реалізації
Чорнотисянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Рахівської районної ради Закарпатської області створена розпорядженням Рахівської райдержадміністрації за № 169 від 29.06.1999 року, знаходиться у комунальній власності, є юридичною особою, має печатку, штамп, ідентифікаційний номер 26326325.
Навчальний заклад у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України "Про освіту", "Про загальну середню освіту", іншими законодавчими актами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерством освіти і науки України, інших центральних органів виконавчої влади, рішеннями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, Положенням про загальноосвітній навчальний заклад, іншими нормативно-правовими актами, Статутом школи.
Головною метою навчального закладу є різнобічний розвиток, виховання і соціалізація особистості, яка усвідомлює себе громадянином України, здатна до життя в суспільстві та цивілізованої взаємодії з природою, має прагнення до самовдосконалення і навчання впродовж життя, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, трудової діяльності та громадянської активності. Досягнення цієї мети забезпечується шляхом формування ключових компетентностей, необхідних кожній сучасній людині для успішної життєдіяльності. Спільними для всіх компетентностей є такі вміння: вміння висловлювати власну думку усно і письмово, здатність логічно обгрунтовувати позицію, вміння приймати рішення, розв'язувати проблеми.
Головними завданнями навчального закладу є:
- забезпечення умов для якісного надання освітніх послуг шляхом тісної взаємодії в системі: здобувачів освіти – батьки – педагоги;
- виховання громадянина України;
- виховання шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної та рідної мови, національних цінностей українського народу та інших народів і націй;
- формування і розвиток соціально зрілої, творчої особистості з усвідомленою громадянською позицією, почуттям національної самосвідомості, особистості, підготовленої до професійного самовизначення;
- виховання в учнів поваги до Конституції України, державних символів України, прав і свобод людини і громадянина, почуття власної гідності, відповідальності перед законом за свої дії, свідомого ставлення до обов’язків людини і громадянина;
- розвиток особистості учня, його здібностей і обдаровань, наукового світогляду;
- виховання свідомого ставлення до свого здоров’я та здоров’я інших громадян як найвищої соціальної цінності, формування засад здорового способу життя, збереження і зміцнення фізичного та психічного здоров’я учнів;
- надання учням можливостей вибору профільного навчання.
Навчальний заклад несе відповідальність перед особою, суспільством і державою за:
- безпечні умови освітньої діяльності;
- дотримання державних стандартів освіти;
У відповідності до чинного законодавства загальноосвітній навчальний заклад здійснює освітній процес відповідно до рівнів загальноосвітніх програм трьох ступенів освіти:
I ступінь - початкова загальна освіта, тривалістю 4 роки;
II ступінь - основна загальна освіта, тривалістю 5 років;
III ступінь - середня (повна) загальна освіта (профільна), тривалістю 3 роки.
Призначення кожного ступеня навчання визначається Типовим положенням про загальноосвітній навчальний заклад та окреслено у відповідних освітніх програмах.
Основними засобами досягнення мети, виконання завдань та змісту загальноосвітніх програм, а також уведення в навчальний план предметів і курсів, реалізації призначення школи є засвоєння учнями обов'язкового мінімуму що сприяють загальнокультурному розвитку особистості та формують гуманістичний світогляд .
Освітня програма, реалізована в школі, спрямована на:
- засвоєння учнями обовязкового мінімуму змісту загальноосвітніх програм;
- виховання працьовитості, любові до природи;
- розвиток в учнів національної самосвідомості;
- формування потреби учнів до самоосвіти, саморозвитку, самовдосконалення.
У навчальному закладі створені та функціонують предметні методичні об’єднання, творчі групи, психологічна та соціальна служба.
Школа допомагатиме батькам здобувати спеціальні знання про стадії розвитку дитини, ефективні способи виховання в дитині сильних сторін характеру і чеснот залежно від її індивідуальних особливостей.
Розділ 2. Опис "моделі" випускника школи
Сучасний світ складний. Дитині недостатньо дати лише знання, а важливо навчити користуватися ними. Знання та вміння, взаємоповязані з ціннісними орієнтирами учня, формують його життєві компетентності, які потрібні для успішної самореалізації у житті. Місія нової української школи – допомогти розкрити та розвинути здібності, таланти і можливості кожної дитини на основі партнерства між учителем, учнем і батьками.
Випускник початкових класів має знання, уміння та навички, передбачені стандартом початкової освіти. Він упевнений у собі, старанний, працелюбний. Вміє слухати, критично мислити і має почуття самоконтролю, навички навчальної діяльності, культуру поведінки і мови, основи особистої гігієни і здорового способу життя.
Випускник базової основної школи володіє певними якостями і вміннями на рівні вимог державних освітніх стандартів, успішно засвоює загальноосвітні програми з усіх предметів шкільного навчального плану, вуолодіє основами компютерної грамотності, знає свої громадянські права, оцінює свою діяльність з погляду моральності та етичних цінностей, дотримується правил культури поведінки і спілкування, веде здоровий спосіб життя.
Випускник старших класів має міцні знання на рівні вимог державних освітніх стандартів, що забезпечує вступ до закладу вищої професійної освіти та подальше успішне навчання; володіє культурою грамотності, інтелектуальної діяльності, дотримується правил культури поведінки і спілкування, має почуття соціальної відповідальності, володіє способами отримання інформації, прагне духовного і соціального добробуту, веде здоровий спосіб життя.
Випускник нашої школи – особистість:
- освічена;
- морально-свідома, духовно зріла;
- культурна, готова до самовдосконалення;
- творча, комунікативна;
- патріот своєї держави.
Освітній процес у школі спрямований на формування у випускника школи ключових компетентностей необхідних для успішної життєдіяльності:
· вільне володіння державною мовою;
· здатність спілкуватися рідною та іноземними мовами;
· математична компетентність;
· компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій;
· інноваційність;
· екологічна компетентність;
· інформаційно-комунікаційна компетентність;
· навчання впродовж життя;
· громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, з усвідомленням рівних прав і можливостей;
· культурна компетентність;
· підприємливість та фінансова грамотність;
· готовність до вибору професії відповідно до своїх здібностей та можливостей, потреб ринку праці.
Усі перелічені компетентності однаково важливі й взаємопов’язані. Кожну з них діти набувають під час вивчення різних предметів на всіх етапах освіти. Спільними для всіх компетентностей є такі вміння: читати і розуміти прочитане, висловлювати думку усно і письмово, критично мислити, здатність логічно обґрунтовувати позицію, виявляти ініціативу, творити, уміння вирішувати проблеми, оцінювати ризики та приймати рішення, конструктивно керувати емоціями, застосовувати емоційний інтелект, здатність співпрацювати в команді.
Розділ 3. Цілі та задачі освітнього процесу школи
Враховуючи призначення і місце школи в освітньому просторі школа працює над досягненням таких цілей та задач:
Освітні:
· забезпечити засвоєння здобувачами обов'язкового мінімуму змісту початкової, основної, середньої (повної) загальної освіти на рівні вимог державного освітнього стандарту;
· гарантувати наступність освітніх програм усіх рівнів;
· створити основу для адаптації учнів до життя в суспільстві, для усвідомленого вибору та наступного засвоєння професійних освітніх програм;
· формувати позитивну мотивацію учнів до навчальної діяльності;
· забезпечити соціально-педагогічні відносини, що зберігають фізичне, психічне та соціальне здоров'я учнів;
· впроваджувати інноваційні технології навчання.
Виховні:
- виховувати духовну культуру особистості та створювати умови для розвитку життєвих компетентностей.
Управлінські:
- управляти якістю освіти на основі новітніх технологій та освітнього моніторингу, вести контроль за якістю освіти.
Методично – кадрові:
- залучати педагогів до інноваційної діяльності;
- формувати нове педагогічне мислення;
- прагнення до постійного оновлення знань.
Розділ 4. Навчальний план та його обґрунтування
Основним
документом, що регулює освітній процес у школі, є робочий навчальний план, що складений на основі Типових навчальних планів, розроблених та затверджених Міністерством освіти і науки
України, із конкретизацією варіативної частини і визначенням профілю навчання. Зміст навчального плану є механізмом реалізації змісту освіти та одним із засобів формування "моделі" випускника
кожного ступеня навчання.
Основна школа забезпечує базову загальну середню освіту, що разом із початковою є фундаментом загальноосвітньої підготовки, формує в учнів готовність до вибору і реалізації шляхів подальшого
здобуття освіти. Зміст освіти на цьому ступені є єдиним для всіх учнів. У старшій школі навчання є профільним. При формуванні змісту допрофільної освіти та варіативної складової навчального
було максимально врахувано освітні потреби учнів і батьків, що випливають з результатів анкетування, опитування, моніторингу навченості та природніх задатків здобувачів освіти.
Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальних планах відповідного рівня.
З метою виконання вимог Державних стандартів початкової, базової та повної загальної середньої освіти освітня програма на 2020/2021 навчальний рік складено відповідно до:
для 1-3 класів – за Типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти І ступеня, затвердженою наказом МОН України від 21.03.2018 №268 (додаток №1) , розробленою під керівництвом
О.Я. Савченко - Нова українська школа.
Освітні галузі |
Навчальні предмети |
1 клас |
2 клас |
3 клас |
Мовно – літературна |
Українська мова |
7+1 |
7+1 |
7 |
Іншомовна |
Іноземна мова (англійська мова) |
2 |
3
|
3
|
Математична |
Математика |
4 |
4 |
5 |
Громадянська та історична, соціальна та здоров'язбережувальна, природнича |
Я досліджую світ |
3 |
3 |
3 |
Мистецька |
Мистецтво |
2 |
2 |
2 |
Технологічна |
Дизайн і технології |
1 |
1 |
1 |
Інформатична |
Інформатика |
|
1 |
1 |
Фізкультурна |
Фізична культура |
3 |
3 |
3 |
Усього |
|
20+3 |
22+3
|
23+3 |
Додаткові години для вивчення предметів освітніх галузей, проведення індивідуальних консультацій та групових занять |
1 |
1 |
1 |
|
Гранично допустиме тижневе / річне навантаження |
20 |
22 |
23 |
|
Сумарна кількість навчальних годин |
23 |
25 |
26 |
За рахунок годин варіативної частини навчального плану збільшено години на вивчення навчальних предметів : у 1- 3 класах - навчання грамоти – 1 година;
Для організації інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами у закладі сворені умови для забезпечення безперешкодного доступу до будівель та приміщень закладу; забезпечення навчально-методичними і наочно- дидактичними посібниками та індивідуальними технічними засобами навчання; забезпечення відповідними педагогічними кадрами.
Освітній процес у 1- А та 2-Б класі з інклюзивним навчанням здійснюється відповідно Державного стандарту початкової освіти та Типової освітньої програми для заладів загальної середньої освіти, розробленої під керівництвом О. Савченко та затвердженою наказом МОН України від 21.03.2018 року № 268 .
для 4 класів - за Типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти І ступеня, затвердженою наказом МОН України від 10.06.2011 №572 зі змінами, внесенеми наказом МОН України від 16.04.2014 р, №460 (додаток №1)
Освітні галузі |
Навчальні предмети |
4 клас |
Мови і літератури |
Українська мова |
7+1 |
(мовні і літературні компоненти) |
Іноземна мова |
2
|
Математика |
Математика |
4 |
Природознаство |
Природознавство |
2 |
Суспільствознавство |
Я у світі |
1 |
Мистецтво |
Музичне мистецтво |
1 |
Образотворче мистецтво |
1 |
|
Технологіїї |
Трудове навчання |
1 |
|
Інформатика |
1 |
Здоровя і фізична культура |
Основи здоров’я
|
1 |
|
Фізична культура |
3 |
Усього |
|
21+3 +1 |
Додаткові години на вивчення предметів інваріантної складової, курсів за вибором, проведення індивідуальних консультацій та групових занять |
2 |
|
|
Індивідуальні та групові заняття |
1 |
Гранично допустиме тижневе навчальне навантаження на учня |
23 |
|
Сумарна кількісь навчальних годин
|
26 |
У 4 класах – українська мова – 1 година та індивідуальні консультації - 1 година.
для 5-9 класів – за Типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня, затвердженою наказом МОН України від 20.04.2018 №405 (таблиця №1);
Освітні галузі |
Навчальні предмети
|
5 -А клас |
5 -Б клас |
Мови і літератури |
Українська мова |
3.5+0.5 |
3.5+0.5 |
Українська література |
2 |
2 |
|
Іноземна мова |
3+1 |
3+1 |
|
Зарубіжна література |
2 |
2 |
|
Суспільствознавство |
Історія України |
1 |
1 |
Всесвітня історія |
- |
- |
|
Правознавство |
|
|
|
Мистецтво |
Музичне мистецтво |
1 |
1 |
Образотворче мистецтво Мистецтво |
1
- |
1
- |
|
Математика |
Математика |
4+1 |
4+1 |
Алгебра |
- |
- |
|
Геометрія |
- |
- |
|
Природознавство |
Природознавство |
2 |
2 |
Біологія |
- |
- |
|
Географія |
- |
- |
|
Фізика |
- |
- |
|
Хімія |
- |
- |
|
Технології |
Трудове навчання |
2 |
2 |
Інформатика |
1 |
1 |
|
Здоров´я і фізична культура |
Основи здоров’я |
1 |
1 |
Фізична культура |
3 |
3 |
|
РАЗОМ
|
23.5 +3 |
23.5 +3 |
|
Додатковий час на навчальні предмети, факультативи, індивідуальні заняття та консультації
1. Курс за вибором «Етика» |
3.5
1 |
3.5
1 |
|
2. Курс за вибором «Основи християнської етики» |
- |
- |
|
3.Курс за вибором «Креслення» |
- |
- |
|
4. Курс за вибором «Технології компютерної обробки інформації» |
|
|
|
5.Факультативний курс «Міфи народів світу» |
- |
- |
|
|
|
|
|
Вакансія |
|
|
|
Гранично допустиме навчальне навантаження |
28
|
28
|
|
РАЗОМ |
27 +3 |
27 +3 |
Освітні галузі |
Навчальні предмети
|
6 – А клас |
6 -Б клас |
Мови і літератури |
Українська мова |
3.5+0.5 |
3.5+0.5 |
Українська література |
2 |
2 |
|
Іноземна мова |
3 |
3 |
|
Зарубіжна література |
2 |
2 |
|
Суспільствознавство |
Історія України |
1 |
1 |
Всесвітня історія |
1 |
1 |
|
Правознавство |
|
|
|
Мистецтво |
Музичне мистецтво |
1 |
1 |
Образотворче мистецтво Мистецтво |
1
- |
1
- |
|
Математика |
Математика |
4+1 |
4+1 |
Алгебра |
- |
- |
|
Геометрія |
- |
- |
|
Природознавство |
Природознавство |
- |
- |
Біологія |
2 |
2 |
|
Географія |
2 |
2 |
|
Фізика |
- |
- |
|
Хімія |
- |
- |
|
Технології |
Трудове навчання |
2 |
2 |
Інформатика |
1 |
1 |
|
Здоров´я і фізична культура |
Основи здоров’я |
1 |
1 |
Фізична культура |
3 |
3 |
|
РАЗОМ
|
23.5 +3 |
26.5+3 |
|
Додатковий час на навчальні предмети, факультативи, індивідуальні заняття та консультації
1. Курс за вибором «Етика» |
3.5
1 |
3.5
1 |
|
2. Курс за вибором «Основи християнської етики» |
0.5 |
0.5 |
|
3.Курс за вибором «Креслення» |
- |
- |
|
4. Курс за вибором «Технології компютерної обробки інформації» |
|
|
|
5.Факультативний курс «Міфи народів світу» |
0.5 |
0.5 |
|
|
|
|
|
Вакансія |
|
|
|
Гранично допустиме навчальне навантаження |
31 |
31 |
|
РАЗОМ |
30+3 |
30+3 |
Освітні галузі |
Навчальні предмети
|
7- А клас |
7- Б клас |
Мови і літератури |
Українська мова |
2.5+0.5 |
2.5+0.5 |
Українська література |
2 |
2 |
|
Іноземна мова |
3 |
3 |
|
Зарубіжна література |
2 |
2 |
|
Суспільствознавство |
Історія України |
1 |
1 |
Всесвітня історія |
1 |
1 |
|
Правознавство |
|
|
|
Мистецтво |
Музичне мистецтво |
1 |
1 |
Образотворче мистецтво Мистецтво |
1
- |
1
- |
|
Математика |
Математика |
- |
- |
Алгебра |
2 |
2 |
|
Геометрія |
2 |
2 |
|
Природознавство |
Природознавство |
- |
- |
Біологія |
2 |
2 |
|
Географія |
2 |
2 |
|
Фізика |
2 |
2 |
|
Хімія |
1.5 |
1.5 |
|
Технології |
Трудове навчання |
1 |
1 |
Інформатика |
1 |
1 |
|
Здоров´я і фізична культура |
Основи здоров’я |
1 |
1 |
Фізична культура |
3 |
3 |
|
РАЗОМ
|
28+3
|
28+3
|
|
Додатковий час на навчальні предмети, факультативи, індивідуальні заняття та консультації
1. Курс за вибором «Етика» |
2.5
- |
2.5
- |
|
2. Курс за вибором «Основи християнської етики» |
1 |
1 |
|
3.Курс за вибором «Креслення» |
- |
- |
|
4. Курс за вибором «Технології компютерної обробки інформації» |
|
|
|
5.Факультативний курс «Міфи народів світу» |
|
|
|
|
|
|
|
Вакансія |
1 |
1 |
|
Гранично допустиме навчальне навантаження |
32 |
32 |
|
РАЗОМ |
30.5+3 |
30.5+3 |
Освітні галузі |
Навчальні предмети
|
8-А клас |
8 – Б клас |
Мови і літератури |
Українська мова |
2 |
2 |
Українська література |
2 |
2 |
|
Іноземна мова |
3 |
3 |
|
Зарубіжна література |
2 |
2 |
|
Суспільствознавство |
Історія України |
1.5 |
1.5 |
Всесвітня історія |
1 |
1 |
|
Правознавство |
|
|
|
Мистецтво |
Музичне мистецтво |
- |
- |
Образотворче мистецтво Мистецтво |
-
1 |
-
1 |
|
Математика |
Математика |
- |
- |
Алгебра |
2 |
2 |
|
Геометрія |
2 |
2 |
|
Природознавство |
Природознавство |
- |
- |
Біологія |
2 |
2 |
|
Географія |
2 |
2 |
|
Фізика |
2 |
2 |
|
Хімія |
2 |
2 |
|
Технології |
Трудове навчання |
1 |
1 |
Інформатика |
2 |
2 |
|
Здоров´я і фізична культура |
Основи здоров’я |
1 |
1 |
Фізична культура |
3 |
3 |
|
РАЗОМ
|
28.5+3 |
28.5+3 |
|
Додатковий час на навчальні предмети, факультативи, індивідуальні заняття та консультації
|
3 |
3 |
|
1. Курс за вибором «Основи християнської етики» |
1 |
1 |
|
2.Курс за вибором «Креслення» |
1 |
1 |
|
3. Курс за вибором «Технології компютерної обробки інформації» |
1 |
1 |
|
4.Факультативний курс «Міфи народів світу» |
|
|
|
Вакансія |
|
|
|
Гранично допустиме навчальне навантаження |
33 |
33 |
|
РАЗОМ |
31.5+3 |
31.5+3 |
Освітні галузі |
Навчальні предмети
|
9- А клас |
9- Б клас |
Мови і літератури |
Українська мова |
2 + 1 |
2 + 1 |
Українська література |
2
|
2
|
|
Іноземна мова |
3 |
3 |
|
Зарубіжна література |
2 |
2 |
|
Суспільствознавство |
Історія України |
1.5+0.5 |
1.5+0.5 |
Всесвітня історія |
1 |
1 |
|
Правознавство |
1 |
1 |
|
Мистецтво |
Музичне мистецтво |
- |
- |
Образотворче мистецтво Мистецтво |
-
1 |
-
1 |
|
Математика |
Математика |
- |
- |
Алгебра |
2 |
2 |
|
Геометрія |
2 |
2 |
|
Природознавство |
Природознавство |
- |
- |
Біологія |
2 |
2 |
|
Географія |
1.5+0.5 |
1.5+0.5 |
|
Фізика |
3 |
3 |
|
Хімія |
2 |
2 |
|
Технології |
Трудове навчання |
1 |
1 |
Інформатика |
2 |
2 |
|
Здоров´я і фізична культура |
Основи здоров’я |
1 |
1 |
Фізична культура |
3 |
3 |
|
РАЗОМ
|
30+3 |
30+3 |
|
Додатковий час на навчальні предмети, факультативи, індивідуальні заняття та консультації |
3 |
3
|
|
1.Курс за вибором «Креслення» |
1 |
1 |
|
Гранично допустиме навчальне навантаження |
33 |
33 |
|
РАЗОМ |
33+3 |
33+3 |
Варіативна складова визначена з урахуванням особливості організації освітнього процесу та індивідуальних освітніх потреб учнів . Варіативна складова використана на запровадження курсів за вибором :
- «Основи християнської етики» – 6, 7, 8 класи;
- «Етика»- 5, 6 класи ;
- «Креслення» - 8,9 класи;
Упровадження факультативних курсів та групових занять:
- «Міфи народів світу» - 6 класи;
Курс за вибором « Технології комп’ютерної обробки інформації».
Освітня програма профільної середньої освіти окреслює рекомендовані підходи до планування і організації єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обовязкових результатів навчання, визначених Державним стандартом повної загальної середньої освіти і складений за Типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня, затвердженою наказом МОН України від 20.04.2018, №408 (таблиця №2);
Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальному плані
Навчальні предмети |
10-А Профільний предмет (технології) |
10-Б Профільний предмет(фізика і астрономія) |
Базові предмети |
27 |
27 |
Українська мова |
2 + 0.5 |
2 + 1 |
Українська література |
2 |
2 |
Зарубіжна література |
1 |
1 |
Іноземна мова |
2 |
2 |
Історія України |
1.5 |
1.5+ 0.5 |
Всесвітня Історія |
1 |
1 |
Громадянська освіта |
2 |
2 |
Математика(алгебра і початки аналізу та геометрія) |
3 + 1 |
3 + 1 |
Біологія і екологія |
2 |
2 |
Географія |
1.5 |
1.5 |
Фізика і астрономія |
3 |
3+3 |
Хімія |
1.5 |
1.5 + 0.5 |
Фізична культура |
3 |
3 |
Захист Вітчизни |
1.5 |
1.5 |
Вибірково-обов'язкові предмети (Інформатика, Технології, Мистецтво) |
|
|
Технології |
1.5+4.5 |
1.5 |
Інформатика |
1.5 |
1.5 |
Додаткові години на профільні предмети, окремі базові предмети, спеціальні курси, факультативні курси та індивідуальні заняття |
8
|
8
|
Гранично допустиме навантаження |
33 |
33 |
Факультативи , курси за вибором |
|
|
Курс за вибором «Основи християнської етики» |
0.5 |
0.5 |
Індивідуальні заняття з історії |
0.5 |
0.5 |
Курс за вибором «Основи будови колісної військової техніки» |
1 |
1 |
УСЬОГО |
38 |
38 |
Навчальні предмети |
11-А Профільний предмет(фізика і астрономія) |
11-Б Профільний предмет (технології) |
Базові предмети |
26 |
26 |
Українська мова |
2 + 1 |
2 +1 |
Українська література |
2 |
2 |
Зарубіжна література |
1+1 |
1 |
Іноземна мова |
2 |
2 |
Історія України |
1.5 +0.5 |
1.5 +0.5 |
Всесвітня історія |
1 |
1 |
Математика(алгебра і початки аналізу та геометрія) |
3 +1 |
3 +1 |
Біологія і екологія |
2 +1 |
2 |
Географія |
1 |
1 |
Фізика і астрономія |
4+2 |
4 |
Хімія |
2 |
2 |
Фізична культура |
3 |
3 |
Захист Вітчизни |
1.5 |
1.5 |
Вибірково-обов'язкові предмети (Інформатика, Технології, Мистецтво) |
|
|
Технології |
1.5 |
1.5+4.5 |
Інформатика |
1.5 +0.5 |
1.5 |
Додаткові години на профільні предмети, окремі базові предмети, спеціальні курси, факультативні курси та індивідуальні заняття |
9
|
9
|
Гранично допустиме навантаження |
33 |
33 |
Індивідуальні заняття з географії |
0.5 |
0.5 |
Курс за вибором «Основи християнської етики» |
0.5 |
0.5 |
Вакансія |
1 |
1 |
|
|
|
УСЬОГО |
38 |
38 |
Варіативна складова навчального плану старшої ланки реалізується через:
- курс за вибором «Основи християнської етики» ,
- індивідуальні заняття з географії, історії.
Вибірково- обовязковими предметами визначені: «Інформатика», «Технології», що реалізуються на рівні стандарту.
Базові навчальні предмети, що становлять інваріантну складову змісту середньої освіти, є обов'язковими і вивчатимуться на рівні державного стандарту на всіх профілях. Профільні загальноосвітні предмети - це той цикл предметів, який реалізуватиме цілі, завдання і зміст кожного конкретного профілю. Профільно вивчатимуться такі цикли предметів, відповідно до профілів: фізичний – фізика і астрономія; технологічний – українська народна вишивка . Враховуючи кадрове, навчально-методичне та матеріально-технічне забезпечення, запити учнів 10-11 класів як вибірково-обовязкові предмети здобувачі освіти вивчатимуть інформатику та технології. З метою врахування індивідуальних освітніх потреб та інтересів школярів, діагностування прогалин в знаннях учнів, організації роботи зі здібними та обдарованими учнями, підготовкою учнів до ЗНО проводяться індивідуальні та групові заняття з різних дисциплін.
Відповідно до робочого навчального плану педагогічні працівники навчального закладу самостійно добирають програми, підручники, навчальні посібники, що мають гриф Міністерства освіти і науки України, а також науково-методичну літературу, дидактичні матеріали, форми, методи, засоби навчальної роботи, що мають забезпечувати виконання статутних завдань та здобуття освіти на рівні державних стандартів.
Розділ 5. Особливості організації освітнього процесу
Школа працює за п’ятиденним робочим тижнем.
Відповідно до Закону України ,,Про освіту” тривалість уроку в 2-4 класах встановлюється 40 хвилин, в 1 класах - 35 хвилин, в 5-11 – 45 хвилин. Тривалість перерв, під час яких не відбувається харчування школярів – 10 хв., під час яких учні харчуються – 20 хв.
Відповідно до Закону України ,,Про освіту” 2020- 2021 навчальний рік розпочинається 1 вересня 2020 року та закінчується не пізніше 1 липня 2021 року. Орінтовна структура навчального року :
1 семестр – 01.09.2020 по 31.12.2020 року;
2 семестр – 19.01.2020 по 31.05.2021 року.
Впродовж навчального року проводяться канікули:
Осінні канікули з 26.10.2020 по 01.11.2020 р.
Зимові канікули з 01.01.2021 по 17.01.2021 р.
Весняні канікули з 29.03.2021 по 04.04.2021 р.
Орієнтовна дата проведення свята «Останній дзвоник»- 31.05.2021 року.
Мова навчання українська.
У 2020/2021 навчальному році в навчальному закладі 24 класи.
Освітній процес організовано відповідно до Законів України «Про освіту» та «Про загальну середню освіту», Положення про загальноосвітній навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 р. №778, Державного стандарту початкової загальної освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2011 №462, Державних стандартів базової та повної загальної середньої освіти, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1392 та від 23.11.2011 №1392, Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 14.08.2001 №63).
Крім різних форм обов’язкових навчальних занять, у закладі проводяться індивідуальні, групові, факультативні та інші позакласні заняття та заходи, що передбачені окремим розкладом і спрямовані на задоволення освітніх інтересів учнів та на розвиток їх творчих здібностей, нахилів і обдаровань.
Згідно статті 12 р.ІІ Закону України ,,Про освіту” навчальний рік закінчується проведенням державної підсумкової атестації випускників початкової, основної та старшої школи, яка може здійснюватися в різних формах, визначених законодавством, зокрема у формі зовнішнього незалежного оцінювання.
Навчальна практика та навчальні екскурсії для учнів 1-8, 10 класів, згідно рішення педагогічної ради проводяться протягом навчального року.
Зарахування, відрахування та переведення здобувачів освіти здійснюється без конкурсу відповідно до території обслуговування, яка закріплена районною радою чи її виконавчим комітетом та у відповідності з Порядком зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 16.04.2018 року №367.
Поділ класів на групи при вивченні окремих предметів здійснюється відповідно до нормативів, затверджених наказами Міністерства освіти і науки України від 20.02.2002 № 128.
Розділ 6. Показники (вимірники) реалізації освітньої програми
На рівні школи розроблена система показників (внутрішній моніторинг), що дозволяє судити про те, наскільки ефективно реалізується освітня програма, тобто наскільки реальний "продукт" діяльності школи відповідає ідеальній "моделі" випускника. При цьому обєктами, механізмами та термінами контролю є :
· кадрове забезпечення освітньої діяльності (підвищення кваліфікації педагогічних працівників (форма проходження на вибір учителя) – не менше 150 годин протягом 5 років, атестація – 1 раз на 5 років, добровільна сертифікація – 1 раз на 3 роки, участь у різних методичних заходах, конференціях, вебінарах, семінарах, конкурсах, тренінгах, онлайн-курсах, дистанційне навчання – протягом року);
· навчально-методичне забезпечення освітньої діяльності ;
· матеріально-технічне забезпечення освітньої діяльності : шкільні кабінети, класні кімнати, спортзал, бібліотека, їдальня, наявність інтернету .
· якість проведення навчальних занять (вивчення системи роботи педагогічних працівників – 1 раз на 5 років, тематичний контроль знань, класно-узагальнюючий контроль – за потребою);
· моніторинг досягнення учнями результатів навчання (компетентностей) (вивчення рівня навчальних досягнень з предмета – 1 раз на 5 років, циклу предметів – за потребою, освітньої галузі – 1 раз на 5 років, різні види оцінювання, що відповідають «Загальним критеріям оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти», які є обовязковою складовою навчальної програми з предмета - на кожному уроці), тематичне – в кінці кожної теми, семестрове – в кінці кожного семестру, річне – в кінці року, державна підсумкова атестація – в кінці навчального року, зовнішнє незалежне оцінювання – в кінці навчального року, результати участі у предметних та творчих конкурсах різного рівня – протягом навчального року, участь у спортивних змаганнях – протягом навчального року, інтелектуальних випробовуваннях – протягом навчального року);
· продовження навчання (аналіз вступу у ВНЗ України та за її межами - 1 раз на рік).
Результати
Завданнями внутрішньої системи забезпечення якості освіти школи є:
· оновлення нормативно-методичної бази забезпечення якості освіти та освітньої діяльності в школі;
· постійний моніторинг змісту освіти;
· спостереження за реалізацією освітнього процесу;
· моніторинг технологій навчання;
· моніторинг ресурсного потенціалу школи;
· моніторинг управління ресурсами та процесами;
· спостереження за станом соціально-психологічного середовища школи;
· контроль стану прозорості освітньої діяльності та оприлюднення інформації щодо її результатів;
· розроблення рекомендацій щодо покращення якості освітньої діяльності та якості освіти, участь у стратегічному плануванні.
Розділ 7. Програмно-методичне забезпечення освітньої програми
Реалізація змісту освіти у школі та досягнення прогнозованого результату її роботи забезпечується програмно-методичним матеріалом, що відповідає Переліку навчальних програм для учнів закладів загальної середньої освіти І,ІІ,ІІІ ступенів, затвердженого наказами МОН від 07.06.2017 №804, від 23.10.2017 №1407, 24.11.2017 №1539, 14.07.2016 №826, від 29.05.2015 №584.
Затверджую
Директор школи
______Р.М.Манівчук
«30 » серпня 2019 р.
ОСВІТНЯ ПРОГРАМА
ЧОРНОТИСЯНСЬКОЇ ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОЇ
ШКОЛИ І-ІІІ СТУПЕНІВ
РАХІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ
ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
НА 2019-2020 НАВЧАЛЬНИЙ РІК
Погоджено
на засіданні педагогічної ради
(протокол № 1 від 30.08.2019 року)
Голова педагогічної ради
__________Р.М.Манівчук
Розділ 1. Призначення школи та засоби його реалізації
Чорнотисянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Рахівської районної ради Закарпатської області створена розпорядженням Рахівської райдержадміністрації за № 169 від 29.06.1999 року , знаходиться у комунальній власності, є юридичною особою, має печатку, штамп, ідентифікаційний номер 26326325.
Навчальний заклад у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України "Про освіту", "Про загальну середню освіту", іншими законодавчими актами України, постановами Верховної Ради України, актами Президента України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерством освіти і науки України, інших центральних органів виконавчої влади, рішеннями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, Положенням про загальноосвітній навчальний заклад, іншими нормативно-правовими актами, Статутом школи.
Головною метою навчального закладу є різнобічний розвиток, виховання і соціалізація особистості, яка усвідомлює себе громадянином України, здатна до життя в суспільстві та цивілізованої взаємодії з природою, має прагнення до самовдосконалення і навчання впродовж життя, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, трудової діяльності та громадянської активності. Досягнення цієї мети забезпечується шляхом формування ключових компетентностей, необхідних кожній сучасній людині для успішної життєдіяльності. Спільними для всіх компетентностей є такі вміння: вміння висловлювати власну думку усно і письмово, здатність логічно обгрунтовувати позицію, вміння приймати рішення, розв'язувати проблеми.
Головними завданнями навчального закладу є:
- забезпечення реалізації права громадян на повну загальну середню освіту: уведення у навчальний план предметів і курсів, що сприяють загальнокультурному розвитку особистості;
- виховання громадянина України;
- виховання шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної та рідної мови, національних цінностей українського народу та інших народів і націй;
- формування і розвиток соціально зрілої, творчої особистості з усвідомленою громадянською позицією, почуттям національної самосвідомості, особистості, підготовленої до професійного самовизначення;
- виховання в учнів поваги до Конституції України, державних символів України, прав і свобод людини і громадянина, почуття власної гідності, відповідальності перед законом за свої дії, свідомого ставлення до обов’язків людини і громадянина;
- розвиток особистості учня, його здібностей і обдаровань, наукового світогляду;
- виховання свідомого ставлення до свого здоров’я та здоров’я інших громадян як найвищої соціальної цінності, формування засад здорового способу життя, збереження і зміцнення фізичного та психічного здоров’я учнів;
- надання учням можливостей вибору профільного навчання.
Навчальний заклад несе відповідальність перед особою, суспільством і державою за:
- безпечні умови освітньої діяльності;
- дотримання державних стандартів освіти;
У відповідності до чинного законодавства загальноосвітній навчальний заклад здійснює освітній процес відповідно до рівнів загальноосвітніх програм трьох ступенів освіти:
I ступінь - початкова загальна освіта, тривалістю 4 роки;
II ступінь - основна загальна освіта, тривалістю 5 років;
III ступінь - середня (повна) загальна освіта (профільна), тривалістю 3 роки.
Призначення кожного ступеня навчання визначається Типовим положенням про загальноосвітній навчальний заклад та окреслено у відповідних освітніх програмах.
Основними засобами досягнення мети, виконання завдань та змісту загальноосвітніх програм, а також уведення в навчальний план предметів і курсів, реалізації призначення школи є засвоєння учнями обов'язкового мінімуму що сприяють загальнокультурному розвитку особистості та формують гуманістичний світогляд .
Освітні програми, реалізовані в школі, спрямовані на:
- засвоєння учнями обовязкового мінімуму змісту загальноосвітніх програм;
- виховання працьовитості, любові до природи;
- розвиток в учнів національної самосвідомості;
- формування потреби учнів до самоосвіти, саморозвитку, самовдосконалення.
У навчальному закладі створені та функціонують предметні методичні об’єднання, творчі групи, психологічна та соціальна служба.
Школа допомагатиме батькам здобувати спеціальні знання про стадії розвитку дитини, ефективні способи виховання в дитині сильних сторін характеру і чеснот залежно від її індивідуальних особливостей.
Розділ 2. Опис "моделі" випускника школи
Сучасний світ складний. Дитині недостатньо дати лише знання, а важливо навчити користуватися ними. Знання та вміння, взаємоповязані з ціннісними орієнтирами учня, формують його життєві компетентності, які потрібні для успішної самореалізації у житті. Місія нової української школи – допомогти розкрити та розвинути здібності, таланти і можливості кожної дитини на основі партнерства між учителем, учнем і батьками.
Випускник початкових класів має знання, уміння та навички, передбачені стандартом початкової освіти. Він упевнений у собі, старанний, працелюбний. Вміє слухати, критично мислити і має почуття самоконтролю, навички навчальної діяльності, культуру поведінки і мови, основи особистої гігієни і здорового способу життя.
Випускний базової основної школи володіє певними якостями і вміннями на рівні вимог державних освітніх стандартів, успішно засвоює загальноосвітні програми з усіх предметів шкільного навчального плану, вуолодіє основами компютерної грамотності, знає свої громадянські права, оцінює свою діяльність з погляду моральності та етичних цінностей, дотримується правил культури поведінки і спілкування, веде здоровий спосіб життя.
Випускний старших класів має міцні знання на рівні вимог державних освітніх стандартів, що забезпечує вступ до закладу вищої професійної освіти та подальше успішне навчання; володіє культурою грамотності, інтелектуальної діяльності, дотримується правил культури поведінки і спілкування, має почуття соціальної відповідальності, володіє способами отримання інформації, прагне духовного і соціального добробуту, веде здоровий спосіб життя.
Випускник нашої школи – особистість:
- освічена;
- морально-свідома, духовно зріла;
- культурна, готова до самовдосконалення;
- творча, комунікативна;
- патріот своєї держави.
Освітній процес у школі спрямований на формування у випускника школи ключових компетентностей необхідних для успішної життєдіяльності:
· вільне володіння державною мовою;
· здатність спілкуватися рідною та іноземними мовами;
· математична компетентність;
· компетентності у галузі природничих наук, техніки і технологій;
· інноваційність;
· екологічна компетентність;
· інформаційно-комунікаційна компетентність;
· навчання впродовж життя;
· громадянські та соціальні компетентності, пов’язані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, з усвідомленням рівних прав і можливостей;
· культурна компетентність;
· підприємливість та фінансова грамотність;
· готовність до вибору професії відповідно до своїх здібностей та можливостей, потреб ринку праці.
Усі перелічені компетентності однаково важливі й взаємопов’язані. Кожну з них діти набувають під час вивчення різних предметів на всіх етапах освіти. Спільними для всіх компетентностей є такі вміння: читати і розуміти прочитане, висловлювати думку усно і письмово, критично мислити, здатність логічно обґрунтовувати позицію, виявляти ініціативу, творити, уміння вирішувати проблеми, оцінювати ризики та приймати рішення, конструктивно керувати емоціями, застосовувати емоційний інтелект, здатність співпрацювати в команді.
Розділ 3. Цілі та задачі освітнього процесу школи
Враховуючи призначення і місце школи в освітньому просторі школа працює над досягненням таких цілей та задач:
Освітні:
· забезпечити засвоєння учнями обов'язкового мінімуму змісту початкової, основної, середньої (повної) загальної освіти на рівні вимог державного освітнього стандарту;
· гарантувати наступність освітніх програм усіх рівнів;
· створити основу для адаптації учнів до життя в суспільстві, для усвідомленого вибору та наступного засвоєння професійних освітніх програм;
· формувати позитивну мотивацію учнів до навчальної діяльності;
· забезпечити соціально-педагогічні відносини, що зберігають фізичне, психічне та соціальне здоров'я учнів;
· впроваджувати інноваційні технології навчання.
Виховні:
- виховувати духовну культуру особистості та створювати умови для розвитку життєвих компетентностей.
Управлінські:
- управляти якістю освіти на основі новітніх технологій та освітнього моніторингу, вести контроль за якістю освіти.
Методично – кадрові:
- залучати педагогів до інноваційної діяльності;
- формувати нове педагогічне мислення;
- прагнення до постійного оновлення знань.
Розділ 4. Навчальний план та його обґрунтування
Основним документом, що регулює навчально-виховний процес у школі, є робочий навчальний план, що складений на основі Типових навчальних планів, розроблених та затверджених Міністерством освіти і науки України, із конкретизацією варіативної частини і визначенням профілю навчання. Зміст навчального плану є механізмом реалізації змісту освіти та одним із засобів формування "моделі" випускника кожного ступеня навчання.
Основна школа забезпечує базову загальну середню освіту, що разом із початковою є фундаментом загальноосвітньої підготовки, формує в учнів готовність до вибору і реалізації шляхів подальшого здобуття освіти. Зміст освіти на цьому ступені є єдиним для всіх учнів. У старшій школі навчання є профільним. При формуванні змісту допрофільної освіти та варіативної складової навчального було максимально враховано освітні потреби учнів і батьків, що випливають з результатів анкетування, опитування, моніторингу навченості та природніх задатків здобувачів освіти.
Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальних планів відповідного рівня.
З метою виконання вимог Державних стандартів початкової, базової та повної загальної середньої освіти освітня програма на 2019/2020 навчальний рік складено відповідно до:
для 1-2 класів – за Типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти І ступеня, затвердженою наказом МОН України від 21.03.2018 №268 (додаток №1) , розробленою під керівництвом
О.Я. Савченко - Нова українська школа.
Освітні галузі |
Навчальні предмети |
1 клас |
2 клас |
Мовно – літературна |
Українська мова |
7+1 |
7+1 |
Іншомовна |
Іноземна мова (англійська мова) |
2 |
3
|
Математична |
Математика |
4 |
4 |
Громадянська та історична, соціальна та здоров'язбережувальна, природнича |
Я досліджую світ |
3 |
3 |
Мистецька |
Мистецтво |
2 |
2 |
Технологічна |
Дизайн і технології |
1 |
1 |
Інформатична |
Інформатика |
|
1 |
Фізкультурна |
Фізична культура |
3 |
3 |
Усього |
|
20+3 |
22+3
|
Додаткові години для вивчення предметів освітніх галузей, проведення індивідуальних консультацій та групових занять |
1 |
1 |
|
Гранично допустиме тижневе / річне навантаження |
20 |
22 |
|
Сумарна кількісь навчальних годин |
23 |
25 |
За рахунок годин варіативної частини навчального плану збільшено години на вивчення навчальних предметів: у 1- 2 класах - навчання грамоти – 1 година;
Для організації інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами у закладі сворені умови для забезпечення безперешкодного доступу до будівель та приміщень закладу; забезпечення навчально-методичними і наочно- дидактичними посібниками та індивідуальними технічними засобами навчання; забезпечення відповідними педагогічними кадрами.
Освітній процес у 1- Б класі з інклюзивним навчанням здійснюється відповідно Державного стандарту початкової освіти та Типової освітньої програми для заладів загальної середньої освіти, розробленої під керівництвом О. Савченко та затвердженою наказом МОН України від 21.03.2018 року № 268 .
для 3 - 4 класів - за Типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти І ступеня, затвердженою наказом МОН України від 10.06.2011 №572 зі змінами, внесенеми наказом МОН України від 16.04.2014 р, №460 (додаток №1)
Освітні галузі |
Навчальні предмети |
3 клас |
4 клас |
Мови і літератури |
Українська мова |
7+1 |
7+1 |
(мовні і літературні компоненти) |
Іноземна мова |
2 англ./англ. |
2 англ/франц.
|
Математика |
Математика |
4 |
4 |
Природознаство |
Природознавство |
2 |
2 |
Суспільствознавство |
Я у світі |
1 |
1 |
Мистецтво |
Музичне мистецтво |
1 |
1 |
Образотворче мистецтво |
1 |
1 |
|
Технологіїї |
Трудове навчання |
1 |
1 |
|
Інформатика |
1 |
1 |
Здоровя і фізична культура |
Основи здоров’я
|
1 |
1 |
|
Фізична культура |
3 |
3 |
Усього |
|
21+3 +1 |
21+3 +1 |
Додаткові години на вивчення предметів інваріантної складової, курсів за вибором, проведення індивідуальних консультацій та групових занять |
2 |
2 |
|
|
Індивідуальні та групові заняття |
1 |
1 |
Гранично допустиме тижневе навчальне навантаження на учня |
23 |
23 |
|
Сумарна кількісь навчальних годин
|
26 |
26 |
у 3- 4 класах – українська мова – 1 година та індивідуальні консультації - 1 година.
для 5-9 класів – за Типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня, затвердженою наказом МОН України від 20.04.2018 №405 (таблиця №1);
Освітні галузі |
Навчальні предмети
|
5-А клас |
5 – Б клас |
Мови і літератури |
Українська мова |
3.5+0.5 |
3.5+0.5 |
Українська література |
2 |
2 |
|
Іноземна мова |
3+1 |
3+1 |
|
Зарубіжна література |
2 |
2 |
|
Суспільствознавство |
Історія України |
1 |
1 |
Мистецтво |
Музичне мистецтво |
1 |
1 |
Образотворче мистецтво Мистецтво |
1
- |
1
- |
|
Математика |
Математика |
4+1 |
4+1 |
Природознавство |
Природознавство |
2 |
2 |
Технології |
Трудове навчання |
2 |
2 |
Інформатика |
1 |
1 |
|
Здоров´я і фізична культура |
Основи здоров’я |
1 |
1 |
Фізична культура |
3 |
3 |
|
РАЗОМ
|
23.5 +3 |
23.5 +3 |
|
Додатковий час на навчальні предмети, факультативи, індивідуальні заняття та консультації
1. Курс за вибором «Етика» |
3.5
1 |
3.5
1 |
|
Гранично допустиме навчальне навантаження |
28
|
28
|
|
РАЗОМ |
27 +3 |
27 +3 |
Освітні галузі |
Навчальні предмети
|
6-А клас |
6- Б клас |
Мови і літератури |
Українська мова |
3.5+0.5 |
3.5+0.5 |
Українська література |
2 |
2 |
|
Іноземна мова |
3 |
3 |
|
Зарубіжна література |
2 |
2 |
|
Суспільствознавство |
Історія України |
1 |
1 |
Всесвітня історія |
1 |
1 |
|
Правознавство |
|
|
|
Мистецтво |
Музичне мистецтво |
1 |
1 |
Образотворче мистецтво |
1 |
1 |
|
Математика |
Математика |
4+1 |
4+1 |
Природознавство |
Біологія |
2 |
2 |
Географія |
2 |
2 |
|
Технології |
Трудове навчання |
2 |
2 |
Інформатика |
1 |
1 |
|
Здоров´я і фізична культура |
Основи здоров’я |
1 |
1 |
Фізична культура |
3 |
3 |
|
РАЗОМ
|
26.5+3 |
26.5+3 |
|
Додатковий час на навчальні предмети, факультативи, індивідуальні заняття та консультації
1. Курс за вибором «Етика» |
3.5
1 |
3.5
1 |
|
2. Курс за вибором «Основи християнської етики» |
0.5 |
0.5 |
|
3. Факультативний курс «Міфи народів світу» |
0.5 |
0.5 |
|
Гранично допустиме навчальне навантаження |
31 |
31 |
|
РАЗОМ |
30+3 |
30+3 |
Освітні галузі |
Навчальні предмети
|
7-А клас |
7 -Б клас |
Мови і літератури |
Українська мова |
2.5+0.5 |
2.5+0.5 |
Українська література |
2 |
2 |
|
Іноземна мова |
3 |
3 |
|
Зарубіжна література |
2 |
2 |
|
Суспільствознавство |
Історія України |
1 |
1 |
Всесвітня історія |
1 |
1 |
|
Правознавство |
|
|
|
Мистецтво |
Музичне мистецтво |
1 |
1 |
Образотворче мистецтво |
1
|
1
|
|
Математика |
Алгебра |
2 |
2 |
Геометрія |
2 |
2 |
|
Природознавство |
|
|
|
Біологія |
2 |
2 |
|
Географія |
2 |
2 |
|
Фізика |
2 |
2 |
|
Хімія |
1.5 |
1.5 |
|
Технології |
Трудове навчання |
1 |
1 |
Інформатика |
1 |
1 |
|
Здоров´я і фізична культура |
Основи здоров’я |
1 |
1 |
Фізична культура |
3 |
3 |
|
РАЗОМ
|
28+3
|
28+3
|
|
Додатковий час на навчальні предмети, факультативи, індивідуальні заняття та консультації |
2.5 |
2.5 |
|
1. Курс за вибором «Основи християнської етики» |
1 |
1 |
|
2. Факультативний курс із зарубіжної лвтератури «Героїчний епос» |
0.5 |
0.5 |
|
3. Вакансія |
0.5 |
0.5 |
|
Гранично допустиме навчальне навантаження |
32 |
32 |
|
РАЗОМ |
30.5+3 |
30.5+3 |
Освітні галузі |
Навчальні предмети
|
8-А клас |
8- Б клас |
Мови і літератури |
Українська мова |
2 |
2 |
Українська література |
2 |
2 |
|
Іноземна мова |
3 |
3 |
|
Зарубіжна література |
2 |
2 |
|
Суспільствознавство |
Історія України |
1.5 |
1.5 |
Всесвітня історія |
1 |
1 |
|
Мистецтво |
1 |
1 |
|
Математика |
|
|
|
Алгебра |
2 |
2 |
|
Геометрія |
2 |
2 |
|
Природознавство |
|
|
|
Біологія |
2 |
2 |
|
Географія |
2 |
2 |
|
Фізика |
2 |
2 |
|
Хімія |
2 |
2 |
|
Технології |
Трудове навчання |
1 |
1 |
Інформатика |
2 |
2 |
|
Здоров´я і фізична культура |
Основи здоров’я |
1 |
1 |
Фізична культура |
3 |
3 |
|
РАЗОМ
|
28.5+3 |
28.5+3 |
|
Додатковий час на навчальні предмети, факультативи, індивідуальні заняття та консультації |
3
|
3 |
|
1. Курс за вибором «Основи християнської етики» |
0.5 |
0.5 |
|
2.Курс за вибором «Креслення» |
1 |
1 |
|
3. Групові заняття з математики |
1 |
1 |
|
4. Курс за вибором «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція» |
0.5 |
0.5 |
|
Гранично допустиме навчальне навантаження |
33 |
33 |
|
РАЗОМ |
31.5+3 |
31.5+3 |
Освітні галузі |
Навчальні предмети
|
9 – А клас |
9 – Б клас |
Мови і літератури |
Українська мова |
2 + 1 |
2 + 1 |
Українська література |
2
|
2
|
|
Іноземна мова |
3 |
3 |
|
Зарубіжна література |
2 |
2 |
|
Суспільствознавство |
Історія України |
1.5 |
1.5 |
Всесвітня історія |
1 |
1 |
|
Правознавство |
1 |
1 |
|
Мистецтво |
|
1 |
1 |
Математика |
|
|
|
Алгебра |
2 |
2 |
|
Геометрія |
2 |
2 |
|
Природознавство |
|
|
|
Біологія |
2 |
2 |
|
Географія |
1.5+0.5 |
1.5+0.5 |
|
Фізика |
3+0.5 |
3+0.5 |
|
Хімія |
2 |
2 |
|
Технології |
Трудове навчання |
1 |
1 |
Інформатика |
2 |
2 |
|
Здоров´я і фізична культура |
Основи здоров’я |
1 |
1 |
Фізична культура |
3 |
3 |
|
РАЗОМ
|
30+3 |
30+3 |
|
Додатковий час на навчальні предмети, факультативи, індивідуальні заняття та консультації
|
3
|
3
|
|
1.Курс за вибором «Креслення» |
1 |
1 |
|
Гранично допустиме навчальне навантаження |
33 |
33 |
|
РАЗОМ |
33+3 |
33+3 |
Варіативна складова визначена з урахуванням особливості організації освітнього процесу та індивідуальних освітніх потреб учнів . Варіативна складова використана на запровадження курсів за вибором :
- «Основи християнської етики» – 6, 7, 8 класи;
- «Особиста гідність. Безпека життя.Громадянська позиція» - 8 клас;
- «Етика»- 5, 6 класи ;
- «Креслення» - 8,9 класи;
Упровадження факультативних курсів та групових занять:
- «Сторінками героїчних епосів народів світу» - 7 клас ;
- «Міфи народів світу» - 6 класи;
- групові заняття з математики – 8 клас;
Освітня програма профільної середньої освіти окреслює рекомендовані підходи до планування і організації єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обовязкових результатів навчання, визначених Державним стандартом повної загальної середньої освіти і складений за Типовою освітньою програмою закладів загальної середньої освіти ІІІ ступеня, затвердженою наказом МОН України від 20.04.2018, №408 (таблиця №2);
Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальному плані
Навчальні предмети |
10-А Профільний предмет(фізика і астрономія) |
10-Б Профільний предмет (технології) |
Базові предмети |
27 |
27 |
Українська мова |
2 + 1 |
2 + 0.5 |
Українська література |
2 |
2 |
Зарубіжна література |
1 |
1 |
Іноземна мова |
2 |
2 |
Історія України |
1.5+ 0.5 |
1.5 |
Всесвітня Історія |
1 |
1 |
Громадянська освіта |
2 |
2 |
Математика(алгебра і початки аналізу та геометрія) |
3 + 1 |
3 + 1 |
Біологія і екологія |
2 |
2 |
Географія |
1.5 |
1.5 |
Фізика і астрономія |
3+3 |
3 |
Хімія |
1.5 + 0.5 |
1.5 |
Фізична культура |
3 |
3 |
Захист Вітчизни |
1.5 |
1.5 |
Вибірково-обов'язкові предмети (Інформатика, Технології, Мистецтво) |
|
|
Технології |
1.5 |
1.5+4.5 |
Інформатика |
1.5 |
1.5 |
Додаткові години на профільні предмети, окремі базові предмети, спеціальні курси, факультативні курси та індивідуальні заняття |
8
|
8
|
Гранично допустиме навантаження |
33 |
33 |
Факультативи , курси за вибором |
|
|
Курс за вибором «Основи християнської етики» |
0.5 |
0.5 |
Індивідуальні заняття з історії |
0.5 |
0.5 |
Вакансія |
1 |
1 |
УСЬОГО |
38 |
38 |
Навчальні предмети |
11-А Профільний предмет(фізика і астрономія) |
11-Б Профільний предмет (технології) |
Базові предмети |
26 |
26 |
Українська мова |
2 + 1 |
2 +1 |
Українська література |
2 |
2 |
Зарубіжна література |
1+1 |
1 |
Іноземна мова |
2+ 1 |
2 |
Історія України |
1.5 +0.5 |
1.5 +0.5 |
Всесвітня історія |
1 |
1 |
Математика(алгебра і початки аналізу та геометрія) |
3 +1 |
3 +1 |
Біологія і екологія |
2 |
2 |
Географія |
1 |
1 |
Фізика і астрономія |
4+2 |
4 |
Хімія |
2 |
2 |
Фізична культура |
3 |
3 |
Захист Вітчизни |
1.5 |
1.5 |
Вибірково-обов'язкові предмети (Інформатика, Технології, Мистецтво) |
|
|
Технології |
1.5 |
1.5+4.5 |
Інформатика |
1.5 +0.5 |
1.5 |
Додаткові години на профільні предмети, окремі базові предмети, спеціальні курси, факультативні курси та індивідуальні заняття |
9
|
9
|
Гранично допустиме навантаження |
33 |
33 |
Індивідуальні заняття з математики |
0.5 |
0.5 |
Індивідуальні заняття з географії |
0.5 |
0.5 |
Індивідуальні заняття з біології |
0.5 |
0.5 |
Курс за вибором «Основи християнської етики» |
0.5 |
0.5 |
УСЬОГО |
38 |
38 |
Варіативна складова навчального плану старшої ланки реалізується через:
- курс за вибором «Основи християнської етики» ,
- індивідуальні заняття з математики, географії, біології, історії.
Вибірково- обовязковими предметами визначені: «Інформатика», «Технології», що реалізуються на рівні стандарту.
Базові навчальні предмети, що становлять інваріантну складову змісту середньої освіти, є обов'язковими і вивчатимуться на рівні державного стандарту на всіх профілях. Профільні загальноосвітні предмети - це той цикл предметів, який реалізуватиме цілі, завдання і зміст кожного конкретного профілю. Профільно вивчатимуться такі цикли предметів, відповідно до профілів: фізичний – фізика і астрономія; технологічний – українська народна вишивка . Враховуючи кадрове, навчально-методичне та матеріально-технічне забезпечення, запити учнів 10-11 класів як вибірково-обовязкові предмети здобувачі освіти вивчатимуть інформатику та технології. З метою врахування індивідуальних освітніх потреб та інтересів школярів, діагностування прогалин в знаннях учнів, організації роботи зі здібними та обдарованими учнями, підготовкою учнів до ЗНО проводяться індивідуальні та групові заняття з різних дисциплін.
Відповідно до робочого навчального плану педагогічні працівники навчального закладу самостійно добирають програми, підручники, навчальні посібники, що мають гриф Міністерства освіти і науки України, а також науково-методичну літературу, дидактичні матеріали, форми, методи, засоби навчальної роботи, що мають забезпечувати виконання статутних завдань та здобуття освіти на рівні державних стандартів.
Розділ 5. Особливості організації освітнього процесу
Школа працює за п’ятиденним робочим тижнем.
Відповідно до Закону України ,,Про освіту” тривалість уроку в 2-4 класах встановлюється 40 хвилин, в 1 класах - 35 хвилин, в 5-11 – 45 хвилин. Тривалість перерв, під час яких не відбувається харчування школярів – 10 хв., під час яких учні харчуються – 20 хв.
Відповідно до Закону України ,,Про освіту” 2019- 2020 навчальний рік розпочинається 2 вересня 2019 року та закінчується не пізніше 1 липня 2020 року. Орінтовна структура навчального року :
1 семестр – 02.09.2019 по 27.12.2019 року;
2 семестр – 13.01.2020 по 29.05.2020 року.
Впродовж навчального року проводяться канікули:
Осінні канікули з 28.10.2019 по 03.11.20-19 р.
Зимові канікули з 27.12.2019 по 12.01.2020 р.
Весняні канікули з 23.03.2020 по 29.03.2020 р.
Орієнтовна дата проведення свята «Останній дзвоник»- 29.05.2020 року.
Мова навчання українська.
В 2019/2020 навчальному році в навчальному закладі 24 класи.
Освітній процес організовано відповідно до Законів України «Про освіту» та «Про загальну середню освіту», Положення про загальноосвітній навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 р. №778, Державного стандарту початкової загальної освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2011 №462, Державних стандартів базової та повної загальної середньої освіти, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1392 та від 23.11.2011 №1392, Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 14.08.2001 №63).
Крім різних форм обов’язкових навчальних занять, у закладі проводяться індивідуальні, групові, факультативні та інші позакласні заняття та заходи, що передбачені окремим розкладом і спрямовані на задоволення освітніх інтересів учнів та на розвиток їх творчих здібностей, нахилів і обдаровань.
Згідно статті 12 р.ІІ Закону України ,,Про освіту” навчальний рік закінчується проведенням державної підсумкової атестації випускників початкової, основної та старшої школи, яка може здійснюватися в різних формах, визначених законодавством, зокрема у формі зовнішнього незалежного оцінювання.
Навчальна практика та навчальні екскурсії для учнів 1-8, 10 класів, згідно рішення педагогічної ради проводяться протягом навчального року.
Зарахування, відрахування та переведення здобувачів освіти здійснюється без конкурсу відповідно до території обслуговування, яка закріплена районною радою чи її виконавчим комітетом та у відповідності з Порядком зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 16.04.2018 року №367.
Поділ класів на групи при вивченні окремих предметів здійснюється відповідно до нормативів, затверджених наказами Міністерства освіти і науки України від 20.02.2002 № 128.
Розділ 6. Показники (вимірники) реалізації освітньої програми
На рівні школи розроблена система показників (внутрішній моніторинг), що дозволяє судити про те, наскільки ефективно реалізується освітня програма, тобто наскільки реальний "продукт" діяльності школи відповідає ідеальній "моделі" випускника. При цьому обєктами, механізмами та термінами контролю є :
· кадрове забезпечення освітньої діяльності (підвищення кваліфікації педагогічних працівників (форма проходження на вибір учителя) – не менше 150 годин протягом 5 років, атестація – 1 раз на 5 років, добровільна сертифікація – 1 раз на 3 роки, участь у різних методичних заходах, конференціях, вебінарах, семінарах, конкурсах, тренінгах, онлайн-курсах, дистанційне навчання – протягом року);
· навчально-методичне забезпечення освітньої діяльності ;
· матеріально-технічне забезпечення освітньої діяльності : шкільні кабінети, класні кімнати, спортзал, бібліотека, їдальня, наявність інтернету .
· якість проведення навчальних занять (вивчення системи роботи педагогічних працівників – 1 раз на 5 років, тематичний контроль знань, класно-узагальнюючий контроль – за потребою);
· моніторинг досягнення учнями результатів навчання (компетентностей) (вивчення рівня навчальних досягнень з предмета – 1 раз на 5 років, циклу предметів – за потребою, освітньої галузі – 1 раз на 5 років, різні види оцінювання, що відповідають «Загальним критеріям оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти», які є обовязковою складовою навчальної програми з предмета - на кожному уроці), тематичне – в кінці кожної теми, семестрове – в кінці кожного семестру, річне – в кінці року, державна підсумкова атестація – в кінці навчального року, зовнішнє незалежне оцінювання – в кінці навчального року, результати участі у предметних та творчих конкурсах різного рівня – протягом навчального року, участь у спортивних змаганнях – протягом навчального року, інтелектуальних випробовуваннях – протягом навчального року);
· продовження навчання (аналіз вступу у ВНЗ України та за її межами - 1 раз на рік).
Результати
Завданнями внутрішньої системи забезпечення якості освіти школи є:
· оновлення нормативно-методичної бази забезпечення якості освіти та освітньої діяльності в школі;
· постійний моніторинг змісту освіти;
· спостереження за реалізацією освітнього процесу;
· моніторинг технологій навчання;
· моніторинг ресурсного потенціалу школи;
· моніторинг управління ресурсами та процесами;
· спостереження за станом соціально-психологічного середовища школи;
· контроль стану прозорості освітньої діяльності та оприлюднення інформації щодо її результатів;
· розроблення рекомендацій щодо покращення якості освітньої діяльності та якості освіти, участь у стратегічному плануванні.
Розділ 7. Програмно-методичне забезпечення освітньої програми
Реалізація змісту освіти у школі та досягнення прогнозованого результату її роботи забезпечується програмно-методичним матеріалом, що відповідає Переліку навчальних програм для учнів закладів загальної середньої освіти І,ІІ,ІІІ ступенів, затвердженого наказами МОН від 07.06.2017 №804, від 23.10.2017 №1407, 24.11.2017 №1539, 14.07.2016 №826, від 29.05.2015 №584.
You can do it, too! Sign up for free now at https://www.jimdo.com